Večinoma gre za slovenske državljane, ki so se prijavili za študij na Hrvaškem kot tuji študenti, po vstopu sosednje države v EU pa se je njihov status spremenil. Kot so za STA povedali nekateri svojci mladih Slovencev, ki so se odločili za študij na Hrvaškem, so med postopkom opravili vse obveznosti iz razpisov v kvoti tujih študentov na Hrvaškem. Neugodno presenečenje so doživeli prejšnji teden, le nekaj dni pred formalnimi vpisi, ko so se nepričakovano vsi bodoči študentje iz držav članic EU znašli na seznamih za vpis skupaj s hrvaškimi študenti.
Hrvaško ministrstvo je sicer konec lanskega leta objavilo priporočilo, da hrvaške univerze študentom iz držav članic EU v študijskem letu 2013/2014 po predvidenem vstopu Hrvaške v EU s 1. julijem, zagotovijo enake pogoje kot vsem hrvaškim študentom, a tega nekatere hrvaške fakultete niso natančno navedle pri objavi razpisov za določene smeri.
Če bi to storili, se verjetno mnogi slovenski kandidati ne bi prijavili, saj bi bili od začetka v podrejenem položaju.
V Sloveniji namreč ni mogoče na maturi opravljati hrvaškega jezika, na nekaterih hrvaških fakultetah, kot sta medicina ali stomatologija, pa seštevajo tudi točke iz tretjega naravoslovnega predmeta, ki tudi ne obstaja na slovenski maturi.
Tako so se študenti iz EU, ki so opravili sprejemne izpite na Hrvaškem in so bili na vrhu seznama za vpis med tujimi študenti, čez noč znašli "pod črto", za svojimi hrvaškimi kolegi.
"Ministrstvo dejansko dela na reševanju problema, tako da bodo vsi kandidati, ki zadovoljujejo akademske kriterije, vpisani na študij," so danes še povedali za STA.
Kot so pojasnili, po vstopu Hrvaške v EU hrvaške fakultete ne smejo državljanom drugih članic zaračunavati participacijo šolnine, ki velja za tuje študente. Da bi državljani iz drugih članic EU uresničili pravico do subvencij kot hrvaški državljani, so jih premestili na seznam hrvaških študentov.
Spomnili so, da vpis državljanov iz članic EU v kvotah za tujce omogoča lažji vpis zaradi manjše konkurence, sicer pa pomeni tudi obvezno plačevanje celotnega zneska šolnine. Obenem pa ni mogoče uresničiti drugih subvencij, kot je prehrana, kar predstavlja po 1. juliju kršitev pravnega redu EU.
"Torej, državljani EU se lahko izobražujejo na Hrvaškem pod enakimi pogoji kot državljani Hrvaške. Enaki pogoji pomenijo enake študentske pravice (subvencionirano participacijo šolnine, prehrane in podobno), kot tudi enake obveznosti. Za državljane EU veljajo enaki pogoji vpisa in konkurenčnosti znotraj skupnih kvot kot za državljane Hrvaške," so še poudarili.
Sicer se zavedajo težav, s katerimi so se v preteklih dneh soočili študenti iz držav članic EU. Izhod bodo iskali v sodelovanju z veleposlaništvom Slovenije v Zagrebu kot tudi s hrvaškimi univerzami.
Kot so napovedali, bodo rešitev ponudili v torek v Dubrovniku, kjer bo potekala seja rektorskega zbora. "Glede na zapletenost vprašanja in avtonomijo visokošolskih ustanov, kot tudi na pomembnost zakonitega in pravičnega postopka do kandidatov za vpis na študij, rešitev pričakujemo do petka," so poudarili.
Slovenski študentje s težavami na Hrvaških fakultetah
Hrvaško ministrstvo za znanost, izobraževanje in šport je danes za STA izrazilo pričakovanje, da bodo do petka uredili zaplet z vpisom 79 državljanov Evropske unije na hrvaške fakultete.