Slednji bodo temeljili na novih makroekonomskih ocenah. "Veseli me, da se zavedamo, da mora biti fiskalno pravilo, ki bo zapisano, takšno, da bo izvedljivo v praksi," je poudarila premierka. Dodala je, da "nam samo to, da nekaj zapišemo in potem tega ne bomo mogli izvajati, ne bo prav nič pomagalo".
Politični vrh se je namreč dogovoril, da bodo na današnji izredni seji DZ o fiskalnem pravilu opravili le predstavitve poslanskih stališč. Kot je po srečanju povedal predsednik DZ Janko Veber, bo nato sejo prekinil, nadaljevali pa jo bodo 7. maja.
Do takrat bo vlada po Vebrovih pojasnilih pripravila ustrezne podatke, na podlagi katerih bo možno nadaljevati razpravo o tem, ali se predlaga sklep, s katerim se vrne ustavni zakon nazaj v postopek ustavni komisiji.
"Gre za soglasen dogovor vseh strank, predlagatelj pa temu ne bo nasprotoval," je še dejal Veber.
Izredno sejo DZ o vpisu fiskalnega pravila v ustavo je zahtevala poslanska skupina SDS.
Zdaj bo vlada po pojasnilih predsednice vlade pripravila nove javnofinančne izračune, na podlagi katerih bo jasno, ali je fiskalno pravilo v ustavo moč vnesti po sedanjem predlogu ali so potrebne spremembe besedila.
"Nam je prioriteta, da pripravimo izračune, ki bodo realna osnova za dogovor, jaz upam, da vseh političnih strank," je poudarila.
Na vprašanje, ali bo PS po teh izračunih pripravljena pri letu uveljavitve pravila pristati na leto 2015, je premierka odgovorila, da ne želi špekulirati in na pamet ugibati, katero leto je pravo.
"Dogovor je bil, da se na podlagi teh izračunov in številk, ki jih bomo imeli pred seboj, vsi skupaj pogovarjamo in da se bomo dogovorili, kaj je izvedljivo. In enako velja za PS," je poudarila.
Glede pribitkov na slovenske obveznice je pojasnila, da se ti spreminjajo z dneva v dan, z ure v uro. "Pomembni pa so pribitki samo na en dan, torej na tisti dan, ko se bomo šli zadolžiti," je ocenila in dejala, da dogajanja na trgih spremlja dnevno.
"Še vedno sem prepričana, da je okoli Slovenije bistveno preveč špekulacij," je izpostavila. Če bi analitiki pogledali podatke o Sloveniji, od javnega dolga, stopnje brezposelnosti, tudi do velikosti našega bančnega sistema, bi bile te številke po njenem mnenju drugačne.
Bratuškova je zagotovila, da bo vlada zelo v kratkem pripravila program stabilnosti in nacionalni reformi program.
Saga o fiskalnem pravilu se sicer vleče že vse od začetka lanskega leta, začetno načelno soglasje strank o vnosu tega orodja za zagotavljanje javnofinančne discipline pa se je nato skrhalo.
V PS in SD, ki tvorita največji stranki sedanje koalicije, lani svojega deleža k potrebni dvotretjinski večini v DZ niso dali, zato je postopek po potrditvi na ustavni komisiji obtičal na predzadnji parlamentarni stopnici.
Bratuškova in predstavniki parlamentarnih strank in poslancev narodnih skupnosti so se na temo fiskalnega pravila sestali že v sredo, a tedaj končnih odločitev še ni bilo.