Mojster igre

Slovo legende: umrl je Bruno Ganz

T.L./STA
16. 2. 2019, 17.10
Posodobljeno: 16. 2. 2019, 17.21
Deli članek:

Ganz je svoj obraz posodil nekaterim nepozabnim filmskim likom, bodisi kot angel v filmu Nebo nad Berlinom (1987) Wima Wendersa in v italijanski komediji Kruh in tulipani (2000) Silvia Soldinija.

Profimedia
Bruno Ganz

V starosti 77 let je v Zürichu umrl švicarski igralec Bruno Ganz, je danes sporočil njegov agent. Bil je eden najpomembnejših igralcev v nemško govorečem prostoru. Med zadnjimi igralskimi podvigi je lani zaigral v filmu Hiša, ki jo je zgradil Jack danskega režiserja Larsa von Trierja.

Ganz je bil mojster igre na filmskih platnih in gledaliških odrih. Kritiki so ga vedno znova čislali in hvalili njegove igralske dosežke.

Najbolj poznan je bil po vlogi nacističnega diktatorja Adolfa Hitlerja v filmu Propad iz leta 2004, ki je zaradi realističnega portreta in igre pustila močan pečat na njegovi karieri. Nekoč je dejal, da bi se rad znebil te primerjave, a je priznal, da je to nemogoče.

Profimedia
Vloga Hitlerja v filmu Propad ga je zaznamovala.

Lani poleti bi moral Ganz na salzburških poletnih igrah igrati pripovedovalca v operi Čarobna piščal Wolfganga Amadeusa Mozarta, a se je moral po nasvetih zdravnikov odpovedati vlogi.

Švicarski igralec je leta 2010 prejel nagrado za življenjsko delo Evropske filmske akademije (EFA). Ganz je svoj obraz posodil nekaterim nepozabnim filmskim likom, bodisi kot angel v filmu Nebo nad Berlinom (1987) Wima Wendersa in v italijanski komediji Kruh in tulipani (2000) Silvia Soldinija.

V 70. in 80. letih je Ganz snemal z velikani nemškega avtorskega filma, kot so Werner Herzog, Volker Schlöndorff in Wim Wenders. Vloge so mu prinesle svetovno prepoznavnost.

Na svoji impresivni mednarodni igralski poti je delal tudi z drugimi znanimi režiserji, med njimi so Eric Rohmer, Theo Angelopoulos in Francis Ford Coppola. Zaigral je v Luthru Erica Tilla, filmu Kompleks Baader Meinhof Ulija Edla in Bralcu Stephena Daldryja. Skupaj z igralko Iris Berben so ga leta 2010 izvolili za predsednika Nemške filmske akademije.

Prvič v filmu pri devetnajstih

Bruno Ganz je iz italijansko-švicarske družine, že zgodaj se je opredelil za igralski poklic. Pri devetnajstih letih je debutiral na filmu, v Der Herr mit der schwarzen Melone. Igralsko šolo je obiskoval v Zürichu. Potem je igral po nemških teatrih, v Göttingenu, Bremnu, tu je sodeloval tudi pri projektih Petra Zadeka. S Petrom Steinom je sodeloval pri številnih odrskih predstavah.

Leta 1970 se je priključil ansamblu Berliner Schaubühne, režirali so ga še Claus Peymann, Klaus Michael Grüber, Luc Bondy, Dieter Dorn in drugi. Leta 1972 je prvič nastopil na Salzburškem festivalu v krstni uprizoritvi dela Thomasa Bernharda Der Ignorant und der Wahnsinnige. Z vlogo v tej drami je postal igralec leta.

Leta 2000 je Ganz zablestel kot Faust v 21 ur dolgi Steinovi inscenaciji Goethejevega Fausta I in Fausta II. Leta 2003 se je Ganz podal še v dunajski Burgtheater in tam nastopil v Sofoklejevem Ojdipu na Kolonu.

Profimedia
Bruno Ganz

Estrada

radio-1
Šou domov

Robert Roškar ostal brez sovoditeljice

Jaka Peterka
Jaka Peterka

Priljubljeni radijski voditelj iskreno o varanju

Maruša Mišmaš Zrimšek, nosečnost
Maruša Mišmaš Zrimšek

Slovenska atletinja si želi po porodu nastopiti na olimpijskih igrah

Melania in Donald Trump
Oblačenje prve dame

Kaj modni opazovalci pričakujejo od Melanie Trump?

Čedno dekle, Pretty Woman
Neprimerni in sporni

Večne filmske ljubezni, ki bi bile danes močno obsojane

dagi in monika 1
Anže Langus Petrović

Mož Avsenikove vnukinje se je navadil na poročni prstan

Zanimivosti

kavni aparat
Čiščenje in vzdrževanje

Poskrbite, da vam dragega kavnega aparata ne uniči vodni kamen

rep03-2025_naslovka
Zanimivosti

Obračun v političnem zakulisju: tarča je Robert Golob, ne Boštjan Poklukar

neprepoznavni_1
Preprost program

Postanite neprepoznavni v samo nekaj tednih

možgani, glava
Psihološki pojav

Znanstveniki spreminjajo navade v možganih

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij

zanositev
Zgodba Melite Slavič

Rodila pri 46 letih: ni besed, ki bi opisale, kaj sem čutila, ko sem ga prvič zagledala