Večina ljudi se mora za doseganje večjih materialnih ciljev v življenju odrekati tekoči porabi. Nakup avtomobila, stanovanja ali vikenda, šolanje otrok … vse to zahteva varčevanje, pogosto tudi najem posojila. Ob enem pa tudi pričakovanje, da trenutni pokojninski sistem dolgoročno ne zagotavlja naše finančno varne starosti, nas ravno tako sili v dodatno varčevanje, ki bo zagotavljalo sredstva za črpanje dodatne rente ob upokojitvi.
Ciljev imamo veliko, sredstva za dosego teh ciljev pa so žal omejena. Da bi bilo odrekanja v aktivni dobi čim manj, je treba izbrati varčevalni produkt, ki bo prinašal dovolj visoko donosnost in hkrati primerno stopnjo tveganja, da nas ne bo »bolela glava«.
Postopna varčevanja v okviru varčevalnega načrta pa zagotovo predstavljajo možno rešitev.
S postopnim varčevanjem do dodatne pokojnine
Postopno mesečno varčevanje v okviru varčevalnega načrta predstavlja eno izmed najboljših možnosti varčevanja za dodatno pokojnino.
Na žalost je pogosto zmotno mnenje, da si postopnega mesečnega varčevanja ne moremo privoščiti oziroma je mnenje večine, da z majhnimi zneski ne bomo dosegli želenega učinka. Vendar je ravno obratno. Ob dovolj dolgi dobi varčevanja in ustrezni disciplini lahko že z majhnimi mesečnimi zneski dosežemo rezultate, ki so morda na prvi pogled nemogoči. Če pogledamo zgodovinsko nazaj, je včasih nekaj na prvi pogled nemogoče velikokrat dosegljivo.
Varčevanje v okviru varčevalnega načrta
Varčevalni načrt je zlasti ugoden za vlagatelje, ki želijo postopno vplačevati določen znesek in nameravajo varčevati v dolgem obdobju ter so pri varčevanju na tak način tudi disciplinirani.
Varčevanje na mesečni ravni lahko začnemo že s 30 evrov mesečno. Varčevanje v varčevalnem načrtu je fleksibilna oblika varčevanja, saj lahko višino mesečnega zneska varčevanja prilagajamo navzgor ali navzdol, in to kadarkoli. V primeru nepredvidenega dogodka ali položaja, lahko višino mesečnega zneska varčevanja začasno zamrznemo in nadaljujemo spet takrat, ko nam finančno stanje spet dopušča varčevati. V skrajnih primerih lahko v vsakem trenutku privarčevana sredstva tudi izplačamo – delno ali v celoti, čeprav je to s strani finančnih svetovalcev najmanj priporočljivo.
Za več informacij o varčevanju v vzajemnih skladih na mesečni ravni ali z enkratnimi vplačili se po nasvet lahko obrnete na svojega finančnega svetovalca. Ta vam bo pomagal pri odločitvi in vam glede razmer na trgih tudi ustrezno svetoval.
Avtorica članka: Dragana V. Pecman / finančna svetovalka, Generali Investments