Stopnja davka od dohodka pravnih oseb se bo za podjetja nad 750 milijonov evrov prihodkov zvišala z 12,5 na 15 odstotkov. Za finančnega ministra Paschala Donohoeja je to "je smiselna in pragmatična odločitev".
Višja obdavčitev bo prizadela 56 irskih multinacionalk, ki zaposlujejo 100.000 ljudi. Vplivala pa bo tudi na 1500 multinacionalk v tuji lasti, ki zaposlujejo 400.000 ljudi. Po pričakovanjih se bo višja stopnja začela uporabljati z letom 2023.
Irska se je namreč znašla pod vse večjim pritiskom, da podpiše sporazum Organizacije za gospodarsko sodelovanje in razvoj (OECD) o svetovni davčni reformi. Ta predvideva, da bi najnižja davčna stopnja za multinacionalke znašala 15 odstotkov. Irska vlada je zdaj odobrila podpis dogovora OECD.
Za veliko večino podjetij na Irskem bo sicer po pojasnilih finančnega ministra stopnja davka od dohodkov pravnih oseb ostala nespremenjena. "To je pomembno za domače gospodarstvo ter na tisoče malih in srednje velikih podjetij, ki tukaj delujejo," je dejal Donohoe.
Tako bo za več kot 160.000 podjetij na Irskem, ki imajo prihodke nižje od 750 milijonov evrov in ki zaposlujejo približno 1,8 milijona ljudi, stopnja davka od dohodka ostala 12,5-odstotna.
Dogovor OECD o najnižji 15-odstotni davčni stopnji za multinacionalke in porazdelitvi dobičkov se je v četrtek odločila podpisati tudi estonska vlada. Dogovor je doslej sicer podpisalo več kot 130 držav, med njimi tudi Slovenija. Madžarska ostaja edina od držav EU, ki se za podpis dogovora še ni odločila.