Regres, ki ga prejmejo zaposleni v Sloveniji, po predlogu GZS ne bi bil obremenjen s prispevki do višine 100 odstotkov (zdaj 70 odstotkov) vrednosti povprečne plače. "Zelo malo družb izplačuje višji regres, zato bi dvig praga podjetjem omogočil, da v primeru dobre finančne kondicije zaposlenim izplačajo višji regres," so poudarili.
Medtem je nagrada za poslovno uspešnost ali 13. plača zdaj v celoti obremenjena s prispevki, ni pa obremenjena z dohodnino, če je izplačana le do 70 odstotkov vrednosti povprečne plače. To velja od letošnjega 1. januarja, ko je bil zakon o dohodnini nazadnje noveliran.
Zdaj na GZS ministrstvu za finance predlagajo razbremenitev celotnega plačila dohodnine do 100 odstotkov višine povprečne plače pri regresu in nagradi za poslovno uspešnost in/ali odpravo prispevkov od nagrade za poslovno uspešnost v višini do 100 odstotkov vrednosti povprečne plače.
"Takšna rešitev bi podjetjem omogočila, da v času gospodarske rasti bolje nagradijo zaposlene, ki bi bili tako bolj udeleženi pri rezultatih uspešnega poslovanja. S tem bi se dvignila tudi domača poraba, kar bi pozitivno vplivalo na podjetja, ki delujejo predvsem v Sloveniji. Preko višjega DDV bi bil pozitiven tudi učinek na proračun," so še poudarili v zbornici.