»Ko so oni obrisali nož, so ga obrisali slabo, nežno, ker so se bali, da bi dobili preveč krvi od Grmeka. Potem smo se skupaj odločili, da bi ga zelo dobro pobrisali, vse z namenom, da bi pridobili biološke sledi osumljenca. In tako smo tudi storili. Takrat osumljenca sploh še ni bilo, sploh ga še nismo imeli,« je o ključnem dokazu, na podlagi katerega so kriminalisti našli osumljenca za umor 57-letnega Darja Grmeka, povedala višja kriminalistična inšpektorica Nacionalnega forenzičnega laboratorija Mojca Jovan.
Na sojenju 60-letnemu Adrianu Petelinu iz Devina, ki naj bi 1. aprila predlani v Kobjeglavi na grozovit način umoril 57-letnega Darja Grmeka, sta pričala preiskovalca forenzičnega laboratorija, ki sta pregledovala v Grmekovi hiši najdene predmete, s katerih so poskušali pridobiti DNK-sledi morebitnega storilca. Grmeka so našli na tleh v njegovi hiši, storilec ga je 25-krat zabodel in nato še zažgal, da bi prikril sledi. Preden je Grmekova bivša žena poklicala policijo, je v hišo vstopilo kar nekaj Grmekovih »strank«. Kot so pričali številni med njimi, je Grmek preprodajal drogo, v hiši je imel vsak dan veliko obiskovalcev.
Pregledovali oblačila, ogorke, karte in kljuke
Mojca Jovan je povedala, da so v preiskavo dobili veliko predmetov, od Petelinovih oblačil do denimo igralnih kart, in sledi, ki so jih našli v Grmekovi hiši. Preiskali so sledi na kljukah dvoriščnih in vhodnih vrat, okrvavljen kuhinjski nož, odlomljen del noža, njegov ročaj, več kot deset cigaretnih ogorkov, nekaj vžigalnikov, brise z električnih stikal na stenah, bris madeža z lesenega stola, sled s kljuke kopalniškega okna, odtis roke na steni kopalnice, brise z vrtnih škarij, več sledi obuval … »Z veliko verjetnostjo, ki že meji na gotovost, smo našli sledi osumljenca na vžigalniku, ročaju noža in kljuki okna v kopalnici. To so izjemno visoke vrednosti, ki dokazujejo, da sledi pripadajo osumljencu,« je povedala preiskovalka, sicer po izobrazbi diplomirana molekularna biologinja. Po odločitvi koprskih kriminalistov so se posebej posvetili nožu, s katerim je bil Grmek večkrat zaboden.
Na nožu sledi žrtve in obtoženca
Na nožu so našli večinoma Grmekovo kri, kar je logično, ker je bil z nožem zaboden. Ko so pod njo iskali še druge sledi, pa so našli tudi Petelinovo sled. V bistvu so našli mešanico Grmekovih, Petelinovih sledi in sledi še najmanj enega moškega, vendar so ob kasnejših analizah in preračunavanjih ugotovili, da gre za mešanico sledi dveh oseb. Torej Grmekovih in Petelinovih. »Sled Petelina se je lepo 'poklopila'. Oseba je morala trdno držati ročaj noža, da je ostala tako dobra sled,« je preiskovalka povedala v preiskavi.
Na vprašanje Petelinove odvetnice Monike Mavsar, čigava bi bila lahko tretja sled, se Mojca Jovan ni mogla opredeliti, ker pač ni osumljenca, konkretnega moškega, s katerim bi lahko primerjala to sled. Na vprašanje odvetnice, ali bi lahko ugotovili, da je tudi tretji moški držal ročaj noža, če bi ga identificirali, pa je odgovorila, da ne, ker so tretjo sled našli v zelo majhnih vrednostih. »Petelinove sledi smo potrdili skoraj z gotovostjo, še en človek pa bi lahko držal za nož le statistično. V primeru, ko imamo tako dobro sled, kot je sled osumljenega, nima več smisla analizirati naprej sledi majhnih vrednosti,« je povedala.
Dokazi govorijo proti obtoženemu
»To ne izključuje možnosti, da je nož držalo še pet ljudi. Če pa imate eno konkretno sled, potem lahko izračunam, kakšna je verjetnost, da je on držal ročaj noža. Verjetnost, da je na nožu mešanica Grmekovih in Petelinovih sledi, je 13-krat večja in že meji na gotovost,« je povedala. Petelinove sledi so našli tudi na vžigalniku, ki je ležal ob Grmeku, in na kljuki okna v kopalnici, kar bi potrjevalo domnevo tožilstva, da naj bi Petelin po dejanju pustil vhodna vrata zaklenjena in zbežal skozi okno kopalnice. Skozi odprto okno kopalnice je nato vstopil v hišo Grmekov znanec in v notranjosti našel truplo. Drugemu znancu pa je odprl vhodna vrata.
Odločilna sled z ročaja
Ker tožilstvo trdi, da naj bi Petelin Grmeka zabodel z nožem in vrtnimi škarjami, je odvetnica vprašala preiskovalko, ali so pregledali tudi ročaj vrtnih škarij. Odgovorila je, da ne, ker kriminalisti tega niso zahtevali in ji očitno niso poslali vrtnih škarij v podrobnejši pregled. Na vprašanje, katere sledi so našli na listku z napisanim imenom Adriano Petelin in številko njegovega bančnega računa, ki so ga našli ob truplu, je pojasnila, da je listek zagotovo pred smrtjo držal v rokah Grmek, na njem pa so bile tudi sledi Klavdija B., tudi priče v tem postopku.
Po bioloških sledeh na dveh cigaretnih ogorkih, na zunanji kljuki vhodnih in kljuki dvoriščnih vrat so kriminalisti sprva kot osumljenca identificirali Christiana C. iz Devina, ki je hodil h Grmeku kupovat marihuano in je skupaj z Dejanom D. prvi našel mrtvega preprodajalca. Na predzadnji obravnavi je Christian C. povedal, da so po naročilu iz Kopra po njegove sledi prišli italijanski policisti. Naknadno najdeni Petelinov DNK pa je spremenil tarčo kriminalistične preiskave.