Z veliko verjetnostjo lahko zapišemo, da je prvi osumljeni Dušan Smodej, drugi pa pokojni slikar Roman Uranjek.
Policisti so od 20. avgusta preiskovali očitke o domnevnem spolnem predatorstvu v društvu Fotopub, za katerim naj bi stal 28-letni Dušan Smodej.
Rupnik je sporočil, da so zaključili zahtevno preiskavo vseh kaznivih dejanj zoper spolno nedotakljivost. Poleg kaznivih dejanj zoper spolno nedotakljivost so zaznali še druga kazniva dejanja. »Gre za skupno 12 kaznivih dejanj, v katerih je bilo ugotovljenih 9 oškodovancev, odkrite pa 3 osumljene osebe.«
Policisti so na tožilstvo že podali kazensko ovadbo za prvega osumljenca, in sicer za štiri kazniva dejanja. Gre za »dve kaznivi dejanji spolnega nasilja, kaznivo dejanje omogočanje uživanja prepovedanih drog ter kaznivo dejanje hudih telesnih poškodb, oškodovani pa sta bili dve osebi,« je razložil Rupnik. Zoper istega osumljenca so preiskovali še kaznivi dejanji spolne nedotakljivosti in izsiljevanja, ampak se sumi niso potrdili, zato so na tožilstvo podali poročilo.
Preiskovali so tudi »drugo znano osumljeno osebo«. V obeh primerih je šlo za kaznivi dejanji zoper spolno nedotakljivost, eno dejanje pa je bilo storjeno pred več kot 35 leti. Kazenski pregon zoper osumljenca ni bil več dopusten, zato so kriminalisti na tožilstvo podali le poročilo.
Zoper tretjega osumljenca so preiskovali sume kaznivih dejanj poškodovanja tuje stvari, tatvine in grožnje ter na koncu podali kazensko ovadbo.
Predkazenski postopek na policiji je torej zaključen, nadaljnji postopek pa je zdaj v rokah tožilstva. Vse morebitne druge žrtve je Rupnik pozval, da lahko kazniva dejanja še vedno prijavijo, policija pa jih bo z vso resnostjo obravnavala. Osumljenci so sicer na prostosti, saj v tem primeru niso bili izpolnjeni pridržalno-priporni razlogi.
Pregledali preko 5000 objav
Rupnik je dodal, da so opravili preko 80 pogovorov, pregledali preko 5000 objav in zapisov na spletu. Sodelovali so s tujimi varnostnimi organi, saj so bili nekateri osumljeni v času preiskave v tujini. Izkazalo se je, kako pomembna je vloga oškodovancev, tudi če gre za anonimne prijave, saj je žrtev v teh primerih praviloma edini vir informacij, kaj se je zgodilo med njo in storilcem.
Policija zagotavlja, da naredi vse, kar je njihovi moči za zaščito žrtev. »V razgovoru žrtev seznanimo z možnostmi in različnimi oblikami pomoči, jih napotimo na ustrezne strokovne službe. Žrtev ima ves čas našega postopka pavico do spremljevalca, do zagovornika in do informiranja o našem postopku,« je pojasnil Rupnik.
Nenamensko rabo javnih sredstev še preiskujejo
Rupnik je za zaključek pojasnil še, da v povezavi s primerom poteka tudi intenzivna preiskava s področja gospodarske kriminalitete, in sicer v zvezi z nenamensko rabo javnih sredstev. Ta preiskava je še v teku, zato več informacij ne morejo razkrivati.