Črna kronika

Najdražje televizijske serije

u.k.
11. 10. 2022, 09.00
Posodobljeno: 11. 10. 2022, 09.26
Deli članek:

Zdi se, da so televizijske serije dandanes bolj popularne od filmov. In to se pozna tudi v proračunih.

Profimedia
"Krona" (2016 -) - 13 milijonov evrov na epizodo

Z napredkom v tehnologiji distribucije medijev, zasičenim s pretočnimi storitvami, živimo v zlati dobi televizije. To, kar je nekoč veljalo za priložnostno zabavo - sestavljeno večinoma iz 20-minutnih sitcomov in majhnih studijskih produkcij na eni lokaciji -, se je postopoma razvilo v visokokakovostne produkcije s proračuni, ki so bolj podobni filmskim.

Ta doba prestižne televizije uveljavlja televizijo kot pravo tekmico kinematografom. Za to obdobje televizije so značilne večje produkcijske vrednosti, ugledni filmski režiserji in igralci ter spin-offi znanih franšiz, zato zaznamuje obdobje, v katerem kakovostna televizija postane nerazločljiva od svojih filmskih kolegov.

Profimedia
"Halo" (2022 -) - 10 milijonov evrov na epizodo

"Halo" (2022 -) - 10 milijonov evrov na epizodo

V seriji Halo, ki temelji na kultni Microsoftovi videoigri, je bila priljubljena franšiza prilagojena za televizijo v seriji Paramount+. Serija Halo, ki spremlja vojno med vesoljskim poveljstvom Združenih narodov in zavezništvom nezemljanov, znanim pod imenom Covenant, znanstvenofantastično zgodbo na malih zaslonih prinaša v velikem slogu. Kot ena najbolj priznanih in uspešnih franšiz videoiger se je televizijska serija Halo zlahka oprla na podporo obstoječe baze oboževalcev. Vendar se številni oboževalci strinjajo, da bi lahko bila glede na proračun, ki je znašal 10 milijonov evrov na epizodo, kakovost računalniških posnetkov boljša. Čeprav je na produkcijo prve sezone vplivala pandemija, pa ob sodelovanju velikih imen, kot je izvršni producent Steven Spielberg, oboževalci nestrpno pričakujejo, da bo druga sezona še večja in boljša.

"Krona" (2016 -) - 13 milijonov evrov na epizodo

Obdobne drame so že po naravi drage. Netflixova Krona (The Crown) s prikazom zgodbe o britanski kraljevi družini na televizijske zaslone ne varčuje z denarjem. Tako imamo možnost videti zgodovinsko natančne scenografije, kostume, pričeske, ličila in igralce, ki so videti in zvenijo kot njihovi resnični ‘kolegi’. Proračun serije The Crown, ki znaša 13 milijonov evrov na epizodo, se kaže v pozornosti, ki jo je serija namenila podrobnostim. Ker je serija prejela nešteto nagrad samo za kostumografijo, igralci pa so pohvaljeni zaradi natančnosti, s katero upodabljajo manire svojih resničnih kolegov, ni težko razumeti, da serija o kraljevi družini zahteva prav tako razkošen proračun.

Profimedia
"Igra prestolov" (2011-2019) - 15 milijonov evrov na epizodo

"Igra prestolov" (2011-2019) - 15 milijonov evrov na epizodo

HBO-jev popkulturni fenomen Igra prestolov se je soočil z izzivom prilagoditve epskih fantazijskih romanov Georgea R. R. Martina za televizijo. Zgodba, ki spremlja boj za oblast med več plemiškimi družinami, prinaša veliko število ponavljajočih se likov, ki se raztezajo na različnih lokacijah v Westerosu. Od arhipelaga Železnih otokov do zimskega severa je Igra prestolov znana po vizualno osupljivih snemalnih lokacijah, ki so bile posnete po vsem svetu. Prvotni proračun za prvo sezono je znašal približno 5-6 milijonov evrov na epizodo. Do zadnje sezone se je povečal na 15 milijonov evrov na epizodo, saj so igralci in ekipa serije HBO potovali med Združenim kraljestvom, Hrvaško, Islandijo, Španijo, Malto in Marokom.

Profimedia
"Glej" (2019 -) - 15 milijonov evrov na epizodo

"Glej" (2019 -) - 15 milijonov evrov na epizodo

Serija See za Apple TV+, ki se dogaja v distopični prihodnosti, v kateri je človeštvo izgubilo sposobnost vida, spremlja zgodbo o vplivu rojstva dveh otrok, ki sta sposobna videti, na svet, v katerem ta dar velja za herezijo. Čeprav je proračun 15 milijonov evrov na epizodo mogoče pripisati velikim imenom v ozadju, kot sta Jason Mamoa in režiser/producent Francis Lawrence, je proračun serije v veliki meri posledica lokacije snemanja v Vancouvru. Pri ustvarjanju distopičnega sveta je produkcijska ekipa izsušila pravo jezero v Vancouvru, tam zgradila vas in ga po koncu snemanja spet napolnila.

Profimedia
"Mandalorijanec" (2019 -) - 15 milijonov evrov na epizodo

"Mandalorijanec" (2019 -) - 15 milijonov evrov na epizodo

Ena prvih izvirnih serij na Disney+, The Mandalorian, je s prvo igrano televizijsko serijo začela novo poglavje v franšizi Vojna zvezd. Postavljena je po dogodkih iz filma Vrnitev Jedija in spremlja lovca na glave (Pedro Pascal), ki je rešil dojenčka, pripadnika iste vrste kot Yoda, ki je na poti, da bi se ponovno združil s svojo vrsto. Proračun 15 milijonov evrov na epizodo je v veliki meri posledica iznajdljivih snemalnih tehnik, ki so jih uporabljali med snemanjem. Medtem ko se zeleno platno tradicionalno uporablja za prikazovanje igralcev v digitalnem okolju, je bil v Mandalorijanu namesto tega uporabljen StageCraft - način, kako igralca potopiti v digitalno okolje prek velikih LED video zaslonov, ki jih je mogoče prikazovati v realnem času.

Profimedia
"The Pacific" (2010) - 20 milijonov evrov na epizodo

"The Pacific" (2010) - 20 milijonov evrov na epizodo

Serija The Pacific, ki se je vrtela okoli zgodovinskih dogodkov v bitki med japonskimi in ameriškimi vojaki v drugi svetovni vojni na otoku Peleliu, je bila v tistem času najdražja miniserija. Z 20 milijoni evrov na epizodo je miniserija HBO dosegla priznanje kritikov zaradi svoje zgodovinske natančnosti in prikaza epskih prizorov bojev v Tihem oceanu iz druge svetovne vojne. Ker so za produkcijo stala velika imena, kot sta Spielberg in Tom Hanks, za glasbo vojne drame pa je poskrbel kultni filmski skladatelj Hans Zimmer, je The Pacific resnično videti kot televizijska oddaja v velikem filmskem merilu.

Profimedia
"Zmajeva hiša" (2022 -) - 20 milijonov evrov na epizodo

"Zmajeva hiša" (2022 -) - 20 milijonov evrov na epizodo

Predhodnica Igre prestolov je podrla rekorde gledanosti za HBO, saj si je prvo epizodo Hiše zmajev ogledalo skoraj 10 milijonov ljudi. Serija, ki temelji na uspehu svoje predhodnice, se dogaja dve stoletji pred dogodki v Igri prestolov in se osredotoča na rodbino Targaryen ter državljansko vojno, ki je pripeljala do propada družine in izginotja zmajev iz Westerosa.

Z veliko več CGI efektov in pričakovanim uspehom, ki ga prinaša predzgodba Igre prestolov, je proračun 20 milijonov evrov na epizodo dal seriji priložnost, da tri leta po kontroverznem zaključku Igre prestolov razširi zgodbo o Westerosu. 

Profimedia
"WandaVision" (2021) - 25 milijonov evrov na epizodo

"WandaVision" (2021) - 25 milijonov evrov na epizodo

Marvelovo filmsko vesolje je zgradilo eno najbolj priljubljenih filmskih franšiz 21. stoletja. S 400 milijoni evrov proračuna za film Maščevalci: Po epskem zaključku sage o neskončnosti se je Marvel s prav tako dragimi proračuni podal na televizijo. Po uvedbi storitve Disney+ leta 2019 je Marvel porabil 25 milijonov evrov na epizodo za vsakega od svojih novih televizijskih naslovov MCU - WandaVision, Sokol in zimski vojak, Loki in Hawkeye. Z novimi serijami in izdajo filma She-Hulk: Attorney at Law, je jasno, da Marvel dominira tako na velikem kot na malem zaslonu.

Profimedia
"Stranger Things" (2016 -) - 30 milijonov evrov na epizodo

"Stranger Things" (2016 -) - 30 milijonov evrov na epizodo

Stranger Things je ena najuspešnejših serij na Netflixu, ki se je v štirih sezonah iz zgodbe o pogrešanem dečku iz majhnega mesta in referencah iz 80. let prelevila v veliko temačnejšo in akcijsko grozljivo znanstvenofantastično serijo, ki vključuje tajne vladne objekte, ruske zarote in vpletenost vojske. Z ambicioznimi zgodbami in produkcijo četrte sezone je bil povezan tudi ambiciozen proračun, ki je znašal 30 milijonov evrov na epizodo. Ker se večina četrte sezone odvija zunaj majhnega mesta Hawkins, je večji proračun omogočil več akcije, več vznemirjenja in 90-minutne epizode, ki so pravzaprav spominjale na filme.

"Gospodar prstanov" (2022 -) - 58 milijonov evrov na epizodo

Z 58 milijoni evrov na epizodo - skupni proračun je znašal 465 milijonov evrov - je Amazon Primeov Gopodar prstanov postala najdražja televizijska serija doslej in presega skupni proračun filmske serije Gospodar prstanov, ki je znašal 281 milijonov evrov. Igralska zasedba serije Prstani moči, ki raziskuje svet Srednje zemlje tisoč let pred dogodki v Hobitu, popelje gledalce od elfske trdnjave Eregion do podzemnega kraljestva pritlikavcev Khazad-dûm. Zaradi razkošnih scenografij, kostumov in veličastne zgodbe je razumljivo, da je priljubljeni domišljijski franšizi za prehod na male zaslone namenjen enako visok proračun.

Profimedia
"Gospodar prstanov: (2022 -) - 58 milijonov evrov na epizodo

Estrada

PR_nedaUkraden
Aktualove zvezde

Neda Ukraden pri vas doma

vid-valic, veseljak, janja-ulaga, nejc-drobnic, jutranja-budnica
Jutranja budnica na Veseljaku

Vid Valič: 'Ženska in moška pamet sta kot jin in jang'

Vojko Korošec isff , Franko Ascani predsednik Ficts  , Andrej Vodušek Radio1
Izjemen uspeh

Film Dežela junakov prejel medaljo in častno omembo na filmskem festivalu v Milanu

Anne Hathaway
Ameriški igralki

V novem Nolanovem filmu naj bi zaigrali tudi Anne Hathaway in Zendaya

blaž-geč-zvita-feltna-1
Publika jim daje energijo

Video: Za fante iz skupine Zvita feltna je vse leto Martinovo

best-fm-stozice
2. rojstni dan BEST FM

10 tisoč obiskovalcev v Stožicah uživalo v balkanskih ritmih

Zanimivosti

leteči tigri
Claire Lee Chennault

Leteči tigri so rešili Kitajsko

_DSC5241
Zanimivosti

Huawei predstavil nove pametne ure in pojasnil pomen zabeleženih podatkov

20241028_100059_100551
Zanimivosti

Kaj je tako posebnega pri Huawei napravah, da Ciril Komotar ne more brez njih?

gus
3400 kilometrov v napačno smer

Kraljevi pingvin Gus močno zataval s svoje domovine na Antarktiki

rep46-2024_naslovka
Zanimivosti

Vrtljiva vrata Anžeta Logarja: Nazaj v naročje k Janezu Janši

spanje
Različne zahteve glede na starost

Koliko spanca potrebujete glede na vašo starost?