O še eni žrtvi amebe, ki se prehranjuje z možgani ljudi, tokrat poročajo iz ameriške zvezne države Teksas. Tam je za posledicami okužbe s tem mikroorganizmom umrl mlajši fant, katerega identiteta in starost nista znani.
Fantek se je poleti večkrat odpravil v park Dona Misenhimerja v njegovem domačem mestu Arlington. Tam sredi parka stoji fontana, namenjena osvežitvi od poletne vročine. Fant jo je redno obiskoval. Voda ni bila ustrezno preverjena in to je bilo za otroka usodno.
5. septembra so ga hudo bolnega sprejeli v bolnišnico v Arlingtonu. Diagnoza: Primarni amebni meningoencefalitis. Zdravniki so nemudoma začeli z intenzivnim zdravljenjem. Zaman. Fantek je šest dni kasneje umrl.
- Grozi smrtonosna ameba, ki se hrani s človeškimi možgani
- Fabrizio na kopališču staknil okužbo, čez nekaj dni se je poslovil
- Smrtonosna ameba ji je možgane spremenila v »neprepoznavno brozgo«
- Staknil amebo, ki se prehranjuje s človeškimi možgani
- Smrtonosni mikrob, ki se prehranjuje z možgani, ždi v vodovodu in ogroža prebivalce
- 7-letnik med plavanjem staknil amebo, pojedla mu je možgane
Zdravstvene oblasti mesta so zaprle vse javne fontane. Priznali so, da je prišlo do pomanjkljivosti pri testiranju kakovosti vode pri nekaterih izmed teh fontan. Zaposleni v parkih namreč niso redno izvajali testov o ravneh klora v vodah javnih fontan. Center za nadzor in preprečevanje bolezni je v fontani, kjer se je večkrat igral fant, potrdili prisotnost smrtonosne amebe naeglerie fowleri. Klor v ustreznih količinah to amebo sicer uniči.
Po navedbah mestnih oblasti oskrba s pitno vodo ni ogrožena.
Primarni amebni meningoencefalitis je navadno smrtonosna bolezen, ki jo povzroča ameba naegleria fowleri. Ta živi v potokih, rekah in jezerih, najti pa jo je mogoče tudi v slanih in polslanih vodah ter bazenih. Pot v telo in možgane običajno najde skozi nos. Bolezen izbruhne po dveh ali treh dneh, med simptomi so glavobol, vročina, boleče grlo in bruhanje. Smrt lahko nastopi že v nekaj dneh. Bolezen se med ljudmi ne prenaša.
Okužbe z amebo n. Fowleri so sicer razmeroma redke. V ZDA so v zadnjih desetih letih zabeležili slabih 40 primerov. Najbolj so na udaru toplejše zvezne države, med njimi prednjači prav Teksas.