“Nobena ženska se ne znajde v tistem položaju namenoma,” je zvezdnica ostro nastopila zoper nedavne spremembe zakona v Teksasu, ki prepovedujejo splav tudi žrtvam posilstva in incesta.
Razkrila je, da je tudi sama prekinila nosečnost, ko je bila še najstnica in to označila za svojo “najtemnejšo skrivnost do zdaj”. S tem razkritjem pa si je pridobila veliko pozornosti, ki jo izkorišča za boj proti zakonom, za katere je prepričana, da kratijo pravice žensk.
Igralka iz Šunda (1994) in Ubila bom Billa (2003) je rekla: “S tem razkritjem nimam ničesar pridobiti, lahko pa veliko izgubim.” Uma, ki je začela igrati že pri 15 letih je nadaljevala: “Upam, da bo z razkritjem luknje, ki jo je ta odločitev (o spremembi zakona v Teksasu) izdolbla v meni, nekaj svetlobe prodrlo do žensk in deklet, ki morda čutijo sramoto, pred katero se ne morejo zaščititi in nad katero nimajo vpliva. Lahko vam zagotovim, da se nihče ne znajde na tisti mizi namenoma.”
Thurmanova je pojasnila, da jo je v poznih najstniških letih “po naključju oplodil veliko starejši moški”. Takrat je živela iz kovčka, se selila po Evropi, daleč od svoje družine in bila tik pred začetkom pomembne službe. “Trudila sem se ugotoviti, kaj naj storim. Želela sem obdržati otroka, a kako?”
Po pogovoru s svojimi starši je sprejela težko odločitev za splav. “Moja otroška fantazija o materinstvu je bila močno spremenjena, ko sem razmišljala o odgovorih na njuna zelo natančna vprašanja. Bila sem na začetku kariere in nisem imela sredstev, da bi zagotovila stabilen dom - niti zase”, je zapisala. “Kot družina smo se odločili, da ne morem nadaljevati nosečnosti in strinjali smo se, da je splav prava izbira. Kljub temu je bilo moje srce zlomljeno.”
Thurmanova, ki je zdaj mati treh otrok, pravi, da svoje odločitve ne obžaluje.
“Splav, ki sem ga opravila kot najstnica, je bila najtežja odločitev v mojem življenju, ki mi je takrat povzročila trpljenje in me žalosti še zdaj, a je bila tudi pot do življenja, polnega veselja in ljubezni, ki sem ga doživela,” je dejala. “Odločitev, da ne nadaljujem nosečnosti mi je omogočila, da odrastem in postanem mati, kakršna sem želela in morala biti.”
Razložila je tudi, zakaj se je odločila, da o tem spregovori: “V upanju, da bom osrednji plamen polemik odvrnila od ranljivih žensk, na katere bo ta zakon takoj vplival.” Razpravo o spremembi teksaškega zakona je spremljala “z veliko žalostjo in grozo”.
Teksaška zakonodaja, ki prepoveduje splav po (približno) šestih tednih - preden mnoge ženske sploh vedo, da so noseče - je začela veljati s 1. septembrom, saj vrhovno sodišče ZDA ni ukrepalo glede nujne zahteve za njeno ustavitev. V skladu s tem zakonom lahko državljani zvezne države tožijo tiste, ki ženski pomagajo pri splavu - bodisi da opravijo postopek ali zagotovijo denar, prevoz ipd. Ta ponedeljek je zdravnik iz San Antonia postal prva oseba, ki je bila tožena na podlagi tega zakona.