Črna kronika

150 let ljubljanske Drame, zbranih v eni knjigi

Teja Pelko
10. 11. 2019, 18.00
Deli članek:

V založništvu SNG Drama Ljubljana je izšel Almanah 1867–2017.

Andrej Hanžekovič
Almanah 1867–2017 so na novinarski konferenci predstavili: fotograf Peter Uhan, zgodovinar Miha Pohar, urednica Mojca Kranjc, ravnatelj SNG Drama Ljubljana Igor Samobor in oblikovalka Danijela Grgić.

Za Dramo in zgodovino slovenskega gledališča referenčna publikacija obravnava obdobje 150 let, v katerem je naše najstarejše in osrednje dramsko gledališče zabeležilo 2222 premier.
 
Knjiga z opazno modro naslovnico in s povednim naslovom 1867–2017 je začela nastajati ob 150. obletnici ustanovitve ljubljanskega Dramatičnega društva, katerega najbolj neposredni dedič je Slovensko narodno gledališče Drama Ljubljana, četudi je Društvo s svojim programom in ambicijami nakazalo prelomne smernice za začetek profesionalizacije gledališča v širšem slovenskem prostoru. V gledališču so se obletnici že posvetili s sezono Praznovanje, v kateri so uprizorili zgolj slovenska besedila, ker pa se je v procesu dela na almanahu izkazalo, da knjiga zahteva široko in natančno raziskovalno delo, so njen izid zamaknili.


»Na portalu našega odra je relief, na katerem piše: Libertas. Libertas je naše vodilo in že 150 let se ravnamo po njem,« je poudaril Igor Samobor, ravnatelj SNG Drama Ljubljana.

Andrej Hanžekovič
Knjiga z markantno modro naslovnico obsega 828 strani in 597 fotografij.



Lično oblikovana knjiga, katere izid je omogočilo Ministrstvo za kulturo, je simbolno natisnjena na slovenski papir in obsega 828 strani.

»Z vsebinskega vidika se je vse od leta 1957, ko je ljubljanska Drama ob 200. obletnici rojstva Antona Tomaža Linharta izdala Linhartovo izročilo, čedalje bolj kazala potreba po publikaciji, v kateri bodo zbrani bistveni podatki o okoliščinah, dogodkih in osebnostih, ki so odločilno vplivali na razvoj ljubljanske Drame, na njeno družbeno vlogo, podobo in kdaj pa kdaj celo preživetje,« je v uvodniku zapisala urednica te za Dramo in zgodovino slovenskega gledališča referenčne publikacije, dramaturginja Drame Mojca Kranjc. Kljub temu knjiga nima ambicij predstavljati zgodovine Drame, je pa lahko izhodišče za nadaljnje raziskave. Mojca Kranjc je 150-letno obdobje razdelila na deset neenakomernih obdobij, zamejenih z raznovrstnimi zunanjimi in notranjimi določili, kot so, denimo, gradnja stavbe gledališča, svetovna vojna ali izrazita vodstvena osebnost.


Pregled desetih obdobij v zgodovini osrednjega in najstarejšega slovenskega dramskega gledališča spremljata dve nepogrešljivi dopolnili: kontekstualna kronologija zgodovinarja Mihe Poharja (ta obsega razne dogodke iz sočasnega političnega, vsakdanjega ter kulturnega življenja, kot so znanstvena odkritja, holokavst, pristanek človeka na Luni in celo izid prvega albuma Madonne) ter uredničin izbor estetsko najbolj prebojnih fotografij, pri katerih sta pomagala fotograf Peter Uhan in Igor Samobor.

Potovanje skozi čas, na katero gledalca popelje zaporedje skoraj 600 posnetkov iz osupljivega opusa 2222 uprizoritev, ki so se zvrstile v poldrugem stoletju gledališke ustvarjalnosti Drame, je nazoren prikaz razvoja igralskega izraza in likovnih elementov uprizoritve. Skozi fotografski del je zaznati, da so se na začetku igralci fotografirali v studiih, oblečeni v kostume in značilnih pozah za osebo, ki so jo igrali, tudi z namenom, da bi svoje podobe v določenih vlogah razdelili oboževalcem, leta 1911 pa so zabeležili trenutek, ko je fotograf prvič prišel v gledališče snemat. Studijska in dokumentarna fotografija sta še nekaj časa sobivali, nato pa se skozi almanah kažejo težnje fotografov k prikazu dogajanja na odru z različnih zornih kotov oziroma k vse bolj umetniškemu predstavljanju odrskega dogajanja.

Almanah sledi siceršnji vizualni podobi publikacij Drame, oblikovanje pa podpisuje Danijela Grgić. Oblikovalka je dejala, da knjiga vizualno predstavlja modri kamen, ki združuje »modrost, eleganco in decentnost«.

Almanah 1867–2017 stane 50 evrov, kupiti pa ga je mogoče pri blagajni Drame.

Objavljeno v reviji Vklop/Stop spored št. 42, 17.10.2019

Estrada

PR_nedaUkraden
Aktualove zvezde

Neda Ukraden pri vas doma

vid-valic, veseljak, janja-ulaga, nejc-drobnic, jutranja-budnica
Jutranja budnica na Veseljaku

Vid Valič: 'Ženska in moška pamet sta kot jin in jang'

Vojko Korošec isff , Franko Ascani predsednik Ficts  , Andrej Vodušek Radio1
Izjemen uspeh

Film Dežela junakov prejel medaljo in častno omembo na filmskem festivalu v Milanu

Anne Hathaway
Ameriški igralki

V novem Nolanovem filmu naj bi zaigrali tudi Anne Hathaway in Zendaya

blaž-geč-zvita-feltna-1
Publika jim daje energijo

Video: Za fante iz skupine Zvita feltna je vse leto Martinovo

best-fm-stozice
2. rojstni dan BEST FM

10 tisoč obiskovalcev v Stožicah uživalo v balkanskih ritmih

Zanimivosti

_DSC5241
Zanimivosti

Huawei predstavil nove pametne ure in pojasnil pomen zabeleženih podatkov

20241028_100059_100551
Zanimivosti

Kaj je tako posebnega pri Huawei napravah, da Ciril Komotar ne more brez njih?

gus
3400 kilometrov v napačno smer

Kraljevi pingvin Gus močno zataval s svoje domovine na Antarktiki

rep46-2024_naslovka
Zanimivosti

Vrtljiva vrata Anžeta Logarja: Nazaj v naročje k Janezu Janši

spanje
Različne zahteve glede na starost

Koliko spanca potrebujete glede na vašo starost?

lesena žaluzija
Skriti kotički

Prah, ujet v radiator, se s toplim zrakom širi okrog