V Sloveniji imajo ženske ob sklenitvi zakonske zveze možnost, da prevzamejo možev priimek ali ohranijo svojega. Ali pa se odločijo za tretjo možnost, da svojemu dodajo še moževega. In ker imamo tudi med znanimi Slovenkami kar nekaj takšnih z dvema priimkoma, smo pri njih preverili, zakaj so ohranile dekliški priimek.
Natalija Verboten Bojič
»Ob poroki sem prevzela možev priimek Bojič, ki ga imam tudi na osebnih dokumentih. V poslu pa sem ohranila priimek Verboten. Tu gre namreč za prepoznavnost, ker sem glasbeno kariero začela graditi z omenjenim priimkom in je, kot bi bil moja blagovna znamka. Sicer pa mislim, da četudi bi uporabljala priimek Bojič, bi bila za večino ljudi še vedno Verboten. Ali se mož s tem strinja, sicer ne vem, saj ga nikoli nisem vprašala.«
Jerca Zajc Šušteršič
»Če bi s poroko postala Jerca Šušteršič, mislim, da to ne bi bila več jaz. Priimek Zajc so mi dali starši in ga nosim od rojstva. Kot Jerca Zajc sem diplomirala, magistrirala, se uveljavila kot novinarka, voditeljica. Mož se je s tem strinjal. Sem pa seveda dodala tudi njegov priimek, in to predvsem zaradi otrok. Otroci imajo samo možev priimek in menim, da je tako tudi prav. Se pa z veseljem predstavljam z obema priimkoma.«
Urška Vučak Markež
»Če se poročiš pri štiridesetih, ti niti na pamet ne pride, da bi kar tako predal svoj priimek. Sem pa proti temu, da imajo otroci dva priimka. Ko sem jaz rodila, je mož mislil, da otrok samodejno dobi očetov priimek, a ni tako. Takrat mi je moral obljubiti, da ko se bova poročila, bo tudi on imel moj priimek. Ko sva potem pred poroko prišla na upravno enoto in je hotel v obrazec vpisati oba priimka, sem rekla, da ni potrebno, saj sem ga samo preizkusila.«
Edita Cetinski Malnar
»Zaradi otrok sem se odločila, da svojemu dodam tudi možev priimek, če ne drugače, je to v šoli in vrtcu bolj enostavno. Dekliški priimek pa sem ohranila zato, ker sem to jaz. Ker me ta priimek spremlja, odkar sem na svetu, ker je del mene. Najprej so me na televiziji podpisovali Edita M. Cetinski, nakar so me spraševali, kaj ta M. pomeni, zdaj pa me podpisujejo z obema priimkoma. Se pa vedno predstavim z obema priimkoma, pa naj bo po telefonu ali v živo.«
Tanja Zajc Zupan
»Od nekdaj sem se pisala Zajc, in da bo ta priimek z menoj za vedno, mi je bilo nekaj povsem samoumevnega. Če bi se danes še enkrat odločala, bi imela en sam priimek, in to iz čisto praktičnih razlogov – po vsej verjetnosti bi bila Zajc. To je namreč ime, s katerim sem nekaj ustvarila in pod katerim me ljudje poznajo. Zdaj se običajno predstavim z obema priimkoma, če pa želim biti malo manj izpostavljena, sem pa Zupančeva.«