S prvimi pomladnimi sončnimi žarki se začenja tudi sezona regrata. To priljubljeno rastlino lahko pripravljamo na najrazličnejše načine: v solati s krompirjem in jajci, z ocvirki, jo celo vmešamo v sadne napitke … Pozanimali smo se, kako to počnejo znani Slovenci, ali jim je sploh pri srcu. Nismo pa jih pozabili vprašati niti, ali se po regrat odpravijo kar sami ali nabiranje raje prepustijo kakšnim bolj spretnim rokam.
Gojmir Lešnjak - Gojc
»Regrat je zakon in moja žena je prav obsedena z njim. Letos sva ga že nekajkrat jedla in vedno znova čakava prve pomladne dni, ko se bo začela sezona. Pri nabiranju sodelujem tudi jaz, ona pa ga očisti in nareže čisto na drobno. Potem prevre kis in svinjsko mast ter ocvirke in še toplo prelije po regratu, da se ta zmehča. Doda tudi kuhan krompir. Takega jeva kot prilogo, če pa je regrat kot samostojna jed, doda še trdo kuhano jajce.«
Zvezdana Mlakar
»Regrat obožujemo vsi v družini. Jemo ga skozi vse leto. Pozimi, če ni snega, je mogoče kje dobiti čisto majhne srčke, ki so šele zametki rastline. Poleti pa ga zrežem zelo na drobno. Regrat pripravim z domačimi ocvirki, dodam malo olivnega olja, česen, krompir in jajce. Sicer pa regrat dam tudi v smuti, zelenjavnega ali sadnega. Pri slednjih mi grenkoba še toliko bolj prija, ker so mi sicer sadni presladki.«
Tanja Postružnik
»Regrat zelo intenzivno nabiram vsako pomlad. Na Gorenjskem ga še ni, tako da ga letos še nismo jedli, ga pa jemo dva do tri mesece, saj ga proti poletju hodimo nabirat v Kranjsko Goro, kjer ga je mogoče najti še zelo pozno. Pri nabiranju imam tehniko, nosim pa tanke rokavice, da se ne umažem preveč. Pomembno je pranje – regrat je treba oprati v vsaj šestih do sedmih vodah. Tako ga jemo vsak dan, najraje z vročim krompirjem, česnom in bučnim oljem.«
Janko Šopar
»Regrata ne nabiram, pravzaprav ga niti ne maram. Jem ga le, če je res treba.«
Nuška Drašček
»Sama nimam časa za nabiranje, se pa vedno naročim pri moji mami, da mi pripravi skledo regrata in mi ga da še malo za domov. Zelo rada ga jem, najraje s krompirjem in kakšnim pršutom ali slanino, vendar mora biti tega malo, regrat ne sme plavati v maščobi.«
Saša Einsiedler
»Seveda ga nabiram sama, in to na svoji parceli, kjer dobro vem, da ni poškropljen s kakšno gnojnico. Nabiram ga verjetno tako, kot so ga naše prababice – na travnik se zapodim z nožem, vedno pa ga sproti očistim, saj mi je prenaporno potem ure stati in čistiti regrat, raje počnem kaj drugega. Pripravim ga z bučnim oljem in jajčkom. Nekoč pa se bom lotila regrata še bolj poglobljeno in pripravila tudi korenine in cvetove, trenutno nimam časa za takšne eksperimente.«
Regina
»Ne spadam med ljubitelje regrata – čeprav vem, da je zelo zdrav, me ne pritegne niti tisti, ki je že nabran. To specialiteto preprosto preskočim. Se pa že zelo veselim špargljev.«
Damjana Golavšek
»Nora sem na regrat, in ker živimo na Vipavskem, ga že kar nekaj časa jemo. Nabiram ga sama. Sprehajam se in ga hkrati čistim. Seveda ga je treba potem še dobro oprati. Regrat zavoljo partnerja zrežem na majhne kose, zame pa ni pomembno, saj sem kot zajec. Uživam namreč vso zelenjavo v najrazličnejših oblikah. Dodam mu topel kuhan krompir, domač jabolčni kis, olivno olje in ocvirke iz čičerke. To je moja majhna skrivnost. Sicer čičerkini ocvirki niso tako obstojni kot mesni, a so odlični. Iz regrata je mogoče narediti tudi pesto, ki je v kombinaciji s pinjolami odlična omaka za testenine.«
Nives Orešnik
»Regrata nisem sama nabirala že več let. Sicer si ga v spomladanskem času rada privoščim tu in tam, ga pripravim v solati, vesela pa ga bom tudi ob sprehodih v hribe in v restavracijah ob kosilu.«