Sirija

Zatišje pred odločitvijo: ruski veleposlanik ne izključuje najslabšega

G.G./STA
13. 4. 2018, 07.47
Posodobljeno: 13. 4. 2018, 07.53
Deli članek:

Ameriški predsednik Donald Trump je s svojimi tviti vnesel nemir v dogajanje v Siriji, ki vključuje skoraj vse svetovne velesile. Ruski veleposlanik pri Združenih narodih Vasilij Nebenzija pravi, da prioriteta odvrniti nevarnost vojne, pri tem pa potrdil, da ne izključuje vojne med ZDA in Rusijo.

Profimedia
Ruske enote pred Damaskom.

Položaj je napet zaradi domnevnega napada s kemičnim orožjem konec preteklega tedna v Dumi. Rusija in Sirija zanikata napad s kemičnim orožjem, ZDA, Velika Britanija in Francija pa pripravljajo odgovor na napad, za katerega obtožujejo režim sirskega predsednika Bašarja al Asada.

Nebenzija je v četrtek pozval ZDA in njene zaveznice, naj se vzdržijo vojaške akcije v Siriji. Položaj je posebej nevaren, ker so v Siriji ruske enote in Nebenzija je izrazil upanje, da ne pridejo do točke brez vrnitve.

Varnostni svet Združenih narodov je že v torek glasoval o treh predlogih resolucije glede domnevnega napada s kemičnim orožjem. Dva ruska predloga nista dobila niti devet glasov, ki so potrebni za potrditev resolucije brez veta, Rusija pa je vložila veto na ameriški predlog. Švedska je v četrtek predlagala resolucijo, ki nalaga generalnemu sekretarju ZN Antoniu Guterresu, da v Sirijo pošlje delegacijo na visoki ravni, ki bo poiskala odgovore na vprašanja glede uporabe kemičnega orožja. Nebenzija se je Švedski zahvalil za pobudo, vendar dodal, da to sedaj ni prioriteta. 

V Sirijo sicer potujejo preiskovalci Organizacije za prepoved kemičnega orožja, ki bodo skušali ugotoviti, ali je bilo 7. aprila v Dumi uporabljeno kemično orožje. Z delom bodo začeli v soboto, vendar nimajo mandata, da ugotovijo, kdo je za napad odgovoren. Sirski veleposlanik pri ZN Bašar Džafari je zagotovil, da bodo inšpektorjem omogočili neoviran dostop, kamor bodo želeli in kadarkoli bodo želeli. 

Trump pušča odprte vse možnosti

Predsednik ZDA Donald Trump je po napadalnih uvodnih izjavah v četrtek malce umiril žogo in nakazal, da se mu z vojaško akcijo proti Asadu ne mudi. Veleposlanica ZDA pri ZN Nikki Haley je za ameriško televizijo MSNBC povedala, da imajo dovolj dokazov za ukrepanje, predsednik pa trenutno proučuje vse morebitne možnosti. Obrambni minister ZDA James Mattis je po drugi strani v senatu dejal, da še vedno iščejo dejanske dokaze o uporabi kemičnega orožja in si želijo inšpektorjev na terenu, da to ugotovijo. Osebno sicer verjame, da je do kemičnega napada prišlo. 

ZDA v primeru ukrepanja ne bodo same, saj je britanska vlada v četrtek pooblastila premierko Thereso May, da se pridruži ZDA in Franciji pri načrtovanju vojaškega napada ali napadov v odgovor na napad s kemičnim orožjem. Opozicija sicer zahteva glasovanje v parlamentu pred morebitno vojaško akcijo, kar pa za premierko ni zavezujoče.