Tisti, ki se vsaj malo spozna na šport, dobro ve, da je poleg dobre telesne priprave še kako pomembna tudi psihološka stabilnost. Veliko je takih, ki prvi del tekmovanja opravijo uspešno, v nadaljevanju pa odpovedo. To se zgodi zaradi prevelikega psihološkega pritiska. Še zlasti pa je to prisotno pri športnikih, ki se ukvarjajo z zimskimi športi in imajo med eno in drugo tekmo vsaj uro časa. Takrat se vsak sprošča na svoj način. Kako, vam razkrivamo v nadaljevanju.
Žan Košir, deskar na snegu
»Med eno in drugo vožnjo se najlažje sprostim tako, da ne razmišljam o tem, kaj se bo dogajalo. Če je le mogoče in so za to možnosti, grem v kakšen smučarski servis ali trgovino, seveda če sta na tekmovališču, ter se z neznanci zapletem v pogovor in pri tem popolnoma odmislim tekmovanje. Ko pa sem na startu, se ves osredotočim na tekmo in takrat zame ni ničesar drugega kot proga in želja, da jo prevozim brezhibno.«
Špela Rogelj, Ema Klinec, Maja Vtič, Nika Križnar, smučarske skakalke
»Čas, ko smo od doma, pa tudi tiste premore med eno in drugo serijo je najbolje preživeti tako, da počneš kaj koristnega. Skakalke smo se odločile za prav poseben konjiček. Začele smo kvačkati kape, ki so v zadnjem času poleg zaščite pred mrazom tudi priljubljen modni dodatek. Na prvi pogled je videti, kot da smo kakšne stare babice, a smo kljub temu ponosne, da znamo kvačkati. Z našimi izdelki pa razveselimo tudi marsikaterega navijača.«
Peter Prevc, smučarski skakalec
»Med obema serijama se želim čim bolj umiriti in se osredotočiti na tekmo. A če preveč razmišljam o tem, kako bom skočil, ni najbolje, zato vzamem v roke knjigo. Če je ta napeta, me ponese in pritegne mojo pozornost. Takrat imam rad mir in ne želim, da me kdo moti. Izogibam se tudi pogovorom s sotekmovalci in kakršni koli analizi prejšnjega skoka ter pametovanju o tem, kako bi moral skočiti v drugi seriji.«
Ilka Štuhec, alpska smučarka
»Vsekakor je glasba tista, ki me najbolj pomiri, sprosti. Privoščim si kaj instrumentalnega, umirjenega. Takrat sem rada sama, da s seboj naredim obračune, analize … Vsi, ki so del moje ekipe, to dobro vedo, in tudi to, da če bom koga potrebovala, ga bom poklicala. Tega se zaveda tudi mama, ki je vedno blizu, če jo potrebujem, sicer me pusti, da ostanem v svojem svetu.«
Jakov Fak, biatlonec
»Zelo je pomembno, da ne mislim ves čas na tekmo in na rezultate. Treba je spočiti glavo in razmišljati o čem drugem, saj se potem lažje osredotočiš. Dobro je, če ta čas združiš dobro s koristnim. Sam vzamem v roke kakšno študijsko gradivo in se osredotočim na to. Potem sem na startu bolj zbran in se lažje osredotočim na tekmo.«
Filip Flisar, smučar prostega sloga
»Med obema vožnjama čas najraje izkoristim tako, da poslušam glasbo. Morda bi kdo mislil, da prisegam na kaj bolj lahkotnega, da me pomiri, a to sploh ne drži. Takrat potrebujem adrenalin, nekaj, kar mi požene kri po žilah. Kakšni dobri rockerski komadi, kakšen metal. Vedno imam na zalogi kakšne komade, ki me dvignejo in mi hkrati preusmerijo pozornost od proge na razmišljanje o glasbi in prijetnih stvareh.«
Vesna Fabjan, smučarska tekačica
»Glasba me najbolj sprosti, pa čeprav nimam najbolj priljubljene zvrsti. Poslušam vse, od narodno-zabavne do rocka, vse pa je odvisno od mojega trenutnega razpoloženja. Rada tudi kaj zapojem, kot otrok sem pela v otroškem zboru, a to le, če sem sama. To najraje počnem v avtu, saj se običajno vozim sama. Med tekmami sicer ne pojem, kvečjemu si kaj zamrmram, kaj bi v danem trenutku poslušala, pa izberem sproti.«