Letos mineva dvajset let od tragičnega dogodka, ko je 31. avgusta v Parizu umrla britanska princesa Diana. Žalost, ki je takrat preplavila svet, je bilo težko pojasniti z razumom, a lahko razumeti s srcem. Diana je bila kraljica ljudskih src, delila je ljubezen ubogim, bolnim in obupanim.
Njena nepričakovana smrt tudi po dveh desetletjih za mnoge ni nič manj boleča. Med slednjimi sta zagotovo Dianina sinova, princa William in Henry. Pred obletnico mamine smrti sta v iskrenem intervjuju povedala, kako sta se spoprijela z nepredstavljivo izgubo. Diana namreč ni bila le princesa in ikona, bila je predvsem ljubeča, nežna in skrbna mama, brez katere je bil svet za petnajstletnega
Williama in dvanajstletnega Harryja nenadoma nepredstavljivo prazen. Princ Harry: »Mama je umrla, jaz pa sem moral hoditi po dolgi poti za njeno krsto, obkrožen s tisoči ljudi, ki so me gledali … Tega ne bi smel doživeti noben otrok.« In princ William: »Ko izgubiš tako bližnjo osebo, je to kot potres – nepopisno uničujoče.« Pa še: »Ko sem hodil za krsto, se mi je zdelo, da mama stopa poleg naju in naju podpira, da bova kos hudemu.«
Žal pa je bila Dianina smrt za nekatere tudi priložnost, da sprožijo različne govorice. In teh govoric niti danes, po dvajsetih letih, ne manjka. Najbolj dramatična je seveda domneva, da Diana in njen spremljevalec Dodi al Fayed nista bila žrtvi naključne prometne nesreče, ampak da je šlo za premišljen umor. V avtomobilu znamke Mercedes sta Diana in Dodi sicer bežala pred paparaci, a nekdo naj bi z močnim žarometom nepričakovano oslepil njunega šoferja, da je izgubil oblast nad vozilom in se zaletel v betonski steber. Se je vse to zgodilo po načrtih britanske obveščevalne službe MI6? Je za načrtom stala britanska kraljeva družina, za katero je bilo nesprejemljivo, da bi se Diana poročila z Dodijem, ki je bil muslimanske vere? Preiskava v Parizu ni potekala v skladu s predpisi, po katerih sicer ravna policija. V krvi šoferja, ki je v nesreči umrl, so našli toliko alkohola, da se ne bi mogel obdržati na nogah, kaj šele da bi vozil avto s hitrostjo 190 kilometrov na uro. Eden od paparacev, ki so sledili Dianinemu avtomobilu in je bil priča nesreče, je kmalu zatem umrl v nepojasnjenih okoliščinah: njegovo zoglenelo truplo so našli na samotnem kraju s sledjo dveh strelov v glavi.
Dodijev oče, egiptovski milijonar in lastnik londonske blagovnice Harrods, je nekaj časa ponujal bajno nagrado za razkritja v zvezi s tragično nesrečo Dodija in Diane, a se je vse končalo v slepi ulici. Anglikanski pastor Frank Galli iz cerkve sv. Marije v Kensingtonu pa se je prav zdaj, pred dvajseto obletnico Dianine smrti, spomnil, da ga je Diana večkrat obiskala in spraševala, ali je mogoča poroka dveh, ki sta različnih veroizpovedi. Preden je lahko izvedela vse podrobnosti, je odpotovala na svoje poslednje počitnice na Azurno obalo, kamor jo je na jahto Jonikal povabil Dodi. Za Dodija zdaj razkrivajo, da je bil bogataški plejboj, ki je imel rad bučne zabave z mamili in seksom. Je to poskus, da bi oblatili Dianin spomin?
Diana je bila preprosto dekle iz plemiške družine, ko se je zaljubila v princa prestolonaslednika Charlesa. Njuna poroka je bila bleščeča, njun zakon pa nadvse žalosten. Charles je tudi kot poročen mož še vedno ljubil svojo Camillo. Diani to ni ostalo skrito. Njena edina sreča sta bila njena sinova, z vsem srcem pa se je posvečala tudi dobrodelnosti in kmalu postala najbolj priljubljena članica britanske kraljeve družine. Charles je bil zaradi tega ljubosumen, počutil se je odrinjenega. Ko sta se ločila, so ljudje obsojali Charlesa in zlasti Camillo, Diana pa je ostala oboževana kraljica ljudskih src.
Pokopana je na otočku sredi jezera na družinskem posestvu Althorp, za njen grob pa skrbi njen brat grof Charles Spencer. Seveda tudi tu ne manjka govoric: nekateri pravijo, da je Dianin grob v resnici prazen in zato tudi tako skrbno varovan – da se resnica ne bi razvedela naokrog.