Po letu dni

Po strelskem pohodu v Izoli nova najdba na domu morilca

T.L./STA
23. 8. 2017, 09.16
Posodobljeno: 23. 8. 2017, 09.18
Deli članek:

V prostore izolske bolnišnice je 22. avgusta lani vstopil 70-letni Darko Gregorič ter po krajšem pogovoru s svojim zdravnikom začel strelski pohod.

STA
V strelskem obračunu v izolski bolnišnici avgusta sta umrla dva človeka, morilec pa si je sodil sam.

Eno leto od streljanja v Splošni bolnišnici Izola, v katerem sta umrla zdravnik in policist, so na domu strelca odkrili še dobrih 500 nabojev za pištolo in puško. To potrjuje takratne sume policije, da je strelec doma hranil še več orožja. Preiskovalni sodnik je lani zavrnil prošnjo policije za dovoljenje za preiskavo stanovanja pokojnega strelca.

V prostore izolske bolnišnice je 22. avgusta lani vstopil 70-letni Darko Gregorič ter po krajšem pogovoru s svojim zdravnikom Luisom Guillermom Martinezom Bustamantejem začel strelski pohod. Ubil je zdravnika ter 43-letnega prometnega policista Iva Žnidarčiča, hudo je ranil tudi njegovega policijskega kolega Ljuba Krajnca. Malo za tem si je s pištolo ubitega policista pred bolnišnico sodil še sam.

Strelec imel dostop tudi do podstrešja

Lastnik hiše v Sv. Antonu pri Kopru, v kateri je živel Gregorič, je pred tremi tedni policiste obvestil, da je na podstrešju svoje hiše našel škatlo s 503 naboji za pištolo in puško. V pritličju hiše je živel lastnik hiše z družino, v prvem nadstropju pa Gregorič, ki je imel prost dostop tudi do podstrešja, danes poročajo Primorske novice.

Koprski policisti so z zapisnikom o zasegu predmetov prevzeli 416 nabojev kalibra 7,65 milimetra za Gregoričevo pištolo in 87 nabojev kalibra 0,45 za vojaško puško thompson. Po preverjanju so policisti ugotovili, da so bili naboji Gregoričeva last. O novi najdbi so obvestili tudi koprsko tožilstvo.

Policija ni nikoli ugotovila, od kod Gregoriču pištola. Ker je bil do leta 1981 tudi rezervni policist, so mnogi menili, da je pištolo preprosto zadržal, vendar so na policiji to informacijo zanikali. Prav tako nihče ni potrdil govoric, da je bil Gregorič nekoč tudi sodelavec zloglasne Udbe in da je pištolo dobil iz njenih črnih fondov, piše časnik.

Ob tem povzema, da je pa Gregorič leta 1998 dvakrat oropal pošto v bližnjem kraju Pobegi. Po drugem ropu so ga odkrili zahvaljujoč informacijam očividcev. Prvič je naropal milijon tolarjev (4172 evrov), drugič pa 300.000 tolarjev (1251 evrov), obakrat pa je v uslužbenko uperil pravo pištolo, v kateri je bil tudi naboj. Za rop je odsedel štiri leta v zaporu, o pištoli, ki so mu jo takrat vzeli, pa je dejal, da jo je kupil od nekega Bosanca.

Preiskovalni sodnik ni dovolil preiskave morilčevega doma

Primorske novice še izpostavljajo, da so kriminalisti nekaj dni po strelskem obračunu preiskovalnega sodnika zaprosili za dovoljenje, da bi preiskali Gregoričevo stanovanje. A ker je bil storilec kaznivih dejanj mrtev in je naša zakonodaja precej toga, jim preiskovalni sodnik tega ni dovolil. Kriminalisti tako niso mogli v stanovanje, da bi ga preiskali in morda našli orožje, za katerega so sumili, da ga je Gregorič še imel.

Zato so takrat prosili lastnika hiše, ki je sam pregledal stanovanje in v njem našel vojaško puško znamke thompson ter nekaj nabojev zanjo. Puško je imel Gregorič kar na postelji, kriminalisti so takrat celo domnevali, da bi iz bolnišnice zbežal domov, se zaprl v stanovanje in ob prihodu policistov proti njim uporabil orožje ali celo eksploziv, še navajajo Primorske novice.