Črna kronika

V Sloveniji je našel srečo

Lara Paukovič,Zvezde
9. 4. 2017, 08.00
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 10.02
Deli članek:

Latinskoameričan Juanito, ki ga je k nam iz Peruja pripeljala ljubezen do takratnega dekleta in novorojenega sina si je v Sloveniji ustvaril nov dom.

M24

Danes skupaj z Ajdo Mlakar in Nicolle Taveras Garcia vodi oddajo La Hora Feliz z latino glasbo na Radiu Salomon, sicer pa je tudi inštruktor zumbe.

»Na način življenja tukaj sem se že popolnoma navadil, čeprav je bilo na začetku malce zapleteno zaradi jezika, vremena in hrane. Res pa je, da velikokrat pogrešam svojo državo in kraje, ki sem jih tam obiskoval,« priznava. Poleg spoprijemanja z domotožjem je bila verjetno najtežja stvar, s katero se je moral spopasti v Sloveniji, prav učenje jezika. »Španščina izvira iz latinščine, slovenščina pa spada med slovanske jezike in je nekaj, kar sem tukaj prvič slišal. Edino, kar sem vedel o Sloveniji, je bila namreč zgodovina Jugoslavije, ki smo se jo učili v srednji šoli. Najprej sem se začel govora učiti kar na ulici, ko sem prodajal perujske obrtne izdelke v središču Ljubljane, nato pa sem to nadgrajeval v knjižnicah, kjer sem si izposodil angleško-slovenske slovarje.« Vsekakor se je trud obrestoval, danes je namreč njegova slovenščina odlična. Še vedno pa obstaja nekaj stvari, s katerimi ima težave. »Nekatere stvari v zvezi s Slovenci se mi zdijo dokaj smešne. Na primer to, da moraš nujno 'na kavo', ko želiš s kom govoriti. Pri nas ni tako – ko želiš obiskati prijatelja, ga obiščeš, ne da bi se najavil. Sprva me je motil tudi javni prevoz. Velikokrat sem moral teči, da sem ujel določen avtobus, in če mi ni uspelo, sem moral dolgo čakati, da je prišel naslednji. Pri nas avtobusi vozijo vso noč, zlasti v Limi, glavnem mestu Peruja, tukaj pa ne.« Tudi na vprašanje, ali znajo Slovenci v primerjavi z Latinskoameričani sploh narediti dober žur, odkimava. »Če govoriva o latino zabavah, ne. Tukaj se ločuje različne ritme, ko se ustvarja neka zabava. Veliko ljudi misli, da je latino zabava samo salsa ali pa bachata. Ampak ni tako. V Latinski Ameriki zabava vsebuje vse znane ritme. Od salse, salse choke, salsatona, cumbie, merengueja, reggaetona, bachate, dembowa … V Sloveniji nekateri od teh ritmov sploh niso znani.« Dober način za sledenje latino ritmom je zato oddaja La Hora Feliz, ki jo soustvarja, pri tem pa izjemno uživa. »Z ekipo se imamo super, saj nam je vsem všeč latino glasba in bi jo radi čim boljše spromovirali. Upam, da nas boste kaj kmalu lahko videli na kakšnem novem latino dogodku.« Do takrat pa ga lahko ujamete na urah zumbe, ki jih vodi po Sloveniji. Večinoma se za učenje zumbe odločajo ženske, a Juanito pravi, da se v njegovih skupinah najde tudi nekaj moških. »V Ivančni Gorici imam v skupini fanta, ki pleše odlično. Sicer pa verjamem, da prihaja čas, ko bo latino glasba v Evropi vse bolj priljubljena. Prav zumba je izjemna promocija latino ritmov, saj v eni uri vadbe nudi latino party, in mislim, da je zato tudi tako priljubljena, saj se poleg vadbe še zabavaš in odideš domov poln pozitivne energije.«

Ukvarjanje s plesom ga sprošča, ima pa tudi druge zanimive konjičke. »Zelo rad igram perujski inštrument, ki se mu reče cajon, in kitaro, sprostim pa se tudi med izdelovanjem ročnih izdelkov, na primer pletenin in raznih kamnov, in hojo v hribe, ki me vedno znova očarajo. Kadar imam čas, zelo rad tudi spim. V zadnjem času sploh uživam v bolj umirjenih aktivnostih.« Njegovo življenje je skratka v ravnovesju, kajti poleg uspehov na poslovnem področju in razgibanih prostočasnih aktivnosti se ima lepo tudi zasebno – in čeprav o svoji zasebnosti ne govori rad, nam je za konec le povedal, da je našel osebo, ki ga podpira in razume, s katero se je dokončno ustalil, ima družino in je srečen.