Osemintridesetletna zapornica S. Z. je bila pripeljana niško bolnišnico, kamor so jo pripeljali zaradi poskusa samomora. Z britvijo si je namreč zadala rane po celem telesu. Pazniki so ob čiščenju sobe pod posteljo našli plastično vrečko, v kateri je bilo truplo novorojenčka. Tožilstvo je odredilo obdukcijo trupla, da bi ugotovilo, ali je bil otrok mrtvorojen ali ubit, kar bi pomenilo, da je zapornica izvršila detomor.
Ženski zapor v Požarevcu je pretresen zaradi dogodka. Sprožene so bile podrobnejše preiskave.
Govorila o otroku
Glede na anonimni vir iz zapora, ki je blizu preiskavi, je obtoženka med nudenjem pomoči v bolnišnici ves čas nepovezano govorila o mrtvorojenem otroku: »Zaradi nepovezanega govora o mrtvorojenem otroku so obtoženko podrobneje pregledali. Zaporniški delavci pa so med pripravo celice na vrnitev obtoženke pod posteljo opazili plastično vrečko. Ko so vrečko odprli, so zagledali krvavo trupelce novorojenčka. Na žalost je bil dojenček mrtev. O dogodku so obvestili policijo, ki je zavarovala in pregledala kraj dogodka.«
Nihče od zaporniških delavcev ni bil obveščen o nosečnosti.
Odrejena bo obdukcija
Javni tožilec je odredil obdukcijo, s čimer bodo patologi lahko določili vzrok in čas smrti. Če bodo ugotovili, da je bilo dete mrtvorojeno, ne bodo izvedli dodatnih kazenskih postopkov zoper obtoženko. Če pa bo obdukcija pokazala, da je bilo nad otrokom storjeno kaznivo dejanje, bo zoper obtoženko vložena dodatna kazenska obtožba zaradi detomora: »V zaporu so se že dogajali porodi in vodstvo je obtoženkam vedno omogočalo pomoč.«
Porodi so se dogajali
Za obtoženke, ki so prišle noseče v zapor, je bilo poskrbljeno, navaja vir: »Omogočali so jim zdravniške preglede, ki so jih zdravniki opravljali v zaporu, tako kot sam porod. Obtoženke so lahko otroka obdržale v zaporu do enega leta, ga hranile in zanj skrbele. Če so po tem času morale še prestajati zaporno kazen, so otroka predali sorodnikom ali centru za socialno delo, če ni bilo urejenega skrbništva. Takšnega primera v zaporu ne pomnijo. Zato želijo proučiti vse podrobnosti v zvezi z obtoženkino nosečnostjo. Treba bo ugotoviti, kdaj in kje je obtoženka zanosila, saj o nosečnosti niso bili obveščeni. V primeru, da je obtoženka prišla noseča v zapor ali da je zanosila v času izhoda za vikend, to ne bo povzročilo dodatnih komplikacij. A če se izkaže, da je obtoženka zanosila v zaporu, v kontaktu z enim izmed paznikov, bo vložen postopek preiskave proti delavcem, saj gre za kaznivo dejanje. Kljub temu pa je treba priznati, da so se tudi takšni primeri že dogajali.«