Trajnost

Sončna elektrarna – naložba v bolj samozadostno prihodnost

Sonja Iskra
28. 10. 2024, 11.42
Posodobljeno:  4. 11. 2024, 09.44
Deli članek:

Sončna energija zanima vse več ljudi, njihovo glavno vodilo je običajno prihranek, izjemno pomemben vidik pa je tudi trajnost oziroma ekologija.

Shutterstock
Sončna elektrarna na strehi

Če o sončnih panelih še niste razmišljali, je morda zdaj pravi čas, da se z njimi spoznate. Fotonapetostna tehnologija že dolgo ni več privilegij bogatih. Zahvaljujoč subvencijam, širši ponudbi in večji sprejetosti med ljudmi postaja resnično privlačna. V gospodinjstvih se je razprava o nakupu fotonapetostne tehnologije razmahnila predvsem v zadnjih letih, ko so trgi z energijo precej razburkani. Majhna strešna elektrarna vam sicer ne bo povsem nadomestila energije iz omrežja, vendar zakaj je ne bi uporabili kot dopolnilni vir?

Kaj je fotovoltaika in kako deluje

Pri sončni elektrarni gre za pretvorbo sončnega sevanja v električno energijo. Glavno vlogo igra seveda svetloba. Obstajajo različne vrste sončnih panelov. Če vas zanima princip, je dovolj vedeti, da imajo posamezni paneli v sebi tako pozitivno kot negativno nabite delce. Padajoče sevanje in njegovi fotoni zbudijo elektrone v polprevodniškem materialu (iz katerega je izdelan panel) in jih sproščajo. Tako nastaja električni tok, ki lahko potuje k porabniku. Vendar pozor – gre za enosmerni tok. Zato je treba skupaj s panelom namestiti tudi razsmernik, ki bo poskrbel za pretvorbo v izmenični tok. Le tako boste imeli energijo, kakršno potrebujete.

Pozabite na klasične vate

Razlaga, kako deluje fotovoltaika, ne bi smela biti brez opombe, ki bi vam lahko pri nadaljnjem raziskovanju prišla zelo prav. Gre za moč. Pri fotonapetostnih elektrarnah jo namreč izražamo v Wp. Ta enota se prevaja kot vršna moč. V nasprotju z enoto vat, na katero smo navajeni, je moč panela odvisna od številnih dejavnikov. In tako je enota Wp nominalna vrednost moči, ki ustreza idealnim pogojem. Ne bomo vas obremenjevali z učbeniškimi razlagami, dovolj je, če zapišemo, da je to takrat, ko ob lepem vremenu močno sije sonce naravnost v panel.

Moč sončnega panela je odvisna od številnih pogojev. Pred naložbo v ta alternativni vir jih zagotovo vse skrbno pretehtajte.

Na kaj biti pozoren pred nakupom

Da bi vaš panelni sistem deloval resnično učinkovito, mora poskrbeti več dejavnikov hkrati. To so najpomembnejši:

  1. Tip panela. Na trgu najdete tri glavne vrste – monokristalne, polikristalne in tankoslojne (na primer amorfne). Razlikujejo se po učinkovitosti in seveda tudi po ceni.
  2. Položaj oziroma lokacija hiše ima na moč fotonapetostne elektrarne na strehi izjemen vpliv. Različne lokacije omogočajo različno donosnost, denimo v Bovcu bo izkupiček gotovo manjši kot v Portorožu. Pomagate si lahko s kartami sončnega obsevanja.
  3. Streha. Fotovoltaiko morate usmeriti proti jugu. Pomemben je tudi naklon strehe – idealen je približno 35 stopinj.

Če ne boste imeli možnosti usmeriti panelov naravnost proti jugu, to ne pomeni, da si jih ne bi mogli privoščiti. Ampak treba je pretehtati o smiselnosti naložbe.

Shutterstock
Učinkovitost je močno odvisna od osončenosti.

Kakšna je donosnost fotovoltaike

Podnebni pogoji in prej navedeni dejavniki so le del sestavljanke. Pri izračunu donosnosti naložbe morate upoštevati tudi:

  • koliko plačujete za elektriko,
  • ceno sončnih panelov (nakup, namestitev),
  • moč panelov,
  • porabo vašega gospodinjstva.

Če vključite te spremenljivke, se vam lahko naložba v sončno elektrarno povrne že čez 5 let. Razpon donosnosti se na splošno navaja od 5 do 15 let. Vedno pa gre za zelo individualen izračun. Če živite na območju, kjer veliko sije sonce, se gotovo izplača.

Uporabnost fotonapetostne elektrarne

Čeprav je zamisel o stoodstotni samozadostnosti čudovita, še vedno obstajajo omejitve. Za zdaj je sončna elektrarna žal še ne omogoča, tako daleč še nismo. Najpogosteje jo uporabljamo za:

  • ogrevanje vode,
  • polnjenje električnih vozil,
  • klimatizacijo,
  • za obratovanje različnih hišnih naprav.

Čeprav se na energijo iz sonca ne morete zanašati v celoti, lahko vsaj zmanjšate redna plačila za elektriko. Pozimi se moč panelov žal občutno zmanjša, vendar poleti lahko z njimi klimatizirate svoj dom, kolikor želite. Med tropskim poletjem boste tako poskrbeli za udobje.

Elektriko lahko prodate ali shranite za slabe čase

Prav poleti, ko je učinkovitost panelov na najvišji ravni, se lahko zgodi, da proizvedete več, kot dejansko potrebujete. Takrat nastopi čas, da pošljete elektriko nazaj v omrežje. Obstaja namreč možnost polnjenja virtualne baterije. Preprosto pri dobavitelju pustite neporabljeno količino, ki jo lahko pozneje porabite. Odlična možnost za prihranek.

Shranjevanje energije za kasneje je seveda nekoliko pretirano. Scenarij o polnjenju elektrike za zimo in njeni večmesečni porabi je seveda privlačen. Toda trenutne tehnološke možnosti tega še ne omogočajo. Presežno elektriko lahko kljub temu shranite v baterijo in jo porabite. Vendar le za nekaj dni. Za več to trenutno ne zadošča. Vsekakor pa je to odlična rešitev proti izpadu omrežja.

Fotovoltaika s toplotno črpalko

Ta povezava združuje prednosti fotonapetostnih panelov in toplotnih črpalk. Preprosto se uporablja energijo za napajanje toplotne črpalke, ki pridobiva toploto in jo prenaša v ogrevani prostor ali za ogrevanje sanitarne vode. Tako lahko učinkovito izkoristite neporabljeno električno energijo za proizvodnjo toplote brez potrebe po shranjevanju elektrike v baterijah.

Poleti, ko so zmogljivosti sončnih panelov visoke in ima toplotna črpalka nizke zahteve po energiji, je mogoče uporabiti elektriko za napajanje toplotne črpalke in pridobiti toplo sanitarno vodo brez dodatnih stroškov. Zaradi te kombinacije lahko postanete še bolj samozadostni in optimizirate svoje račune.

Aktualne novice

trajnost, trajna-mobilnost

Električni avtomobili - koliko so ekološki in se vanje splača vlagati

Razmišljate o nakupu električnega avtomobila? Vas zanimajo novosti? Svet elektromobilnosti je raznolik s svojimi prednostmi in slabostmi.

trajnost

Nič naj ne gre v nič

Od časa do časa si je treba vzeti trenutek za premislek o svojem načinu življenja.

trajnost, okoljevarstvo, mope, slovenija, evropska-unija, life-ip-care4climate

Slovenija si uspešno utira pot v svetlo, brezogljično prihodnost

Novinarska konferenca Ministrstva za okolje, podnebje in energijo je potrdila uspešnost Slovenije v trajnostnem razvoju in napovedala obetavne nove projekte.

trajnost-energija

Škodljive posledice ogrevanja v neustreznih napravah

V času splošne draginje marsikdo išče čim cenejše načine ogrevanja, žal tudi na račun ekologije.

trajnost-energija

Katastrofa, ki jo opazujemo, kot bi se dogajala nekomu drugemu

Podnebje se pod vplivom uporabe fosilnih goriv spreminja hitreje kot kadar koli prej. Skrajni čas je, da to upočasnimo, kar lahko storimo le vsi skupaj.

trajnost-energija

Kako se po novem obračunava električno energijo

Agencija za energijo je s prvim oktobrom 2024 z namenom izboljšanja učinkovitosti uvedla nov način obračunavanja omrežnine.

trajnost, trajna-mobilnost

Nagel razvoj spremlja nekaj težav, a že obstajajo rešitve

Električna mobilnost je trenutno eden največjih trendov v avtomobilski industriji in ima potencial, da bistveno spremeni prihodnost transporta.

reciklaža

Kaj vse se najde v rumenih zabojnikih

Vsi poznamo in dnevno uporabljamo rumene zabojnike za mešano komunalno odpadno embalažo - ne vemo pa točno, kaj se z njimi dogaja.