Na novinarski konferenci je Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo (MOPE) s partnerjema Umanotero in Inštitutom za politike prostora predstavilo pomembne dosežke in prihodnje načrte v okviru projekta LIFE IP CARE4CLIMATE. Projekt, ki ga s 7 milijoni evrov sofinancira Evropska unija, predstavlja enega ključnih korakov Slovenije na poti k nizkoogljični družbi. Projekt združuje partnerje s šestih področij trajnostnega razvoja z namenom sistemskega zmanjšanja emisij toplogrednih plinov in vključitve javnosti v prehodu na bolj trajnosten način življenja.
Projekt CARE4CLIMATE je eden bolje integriranih projektov na področju podnebja v Evropi.
Dosedanje uspehe, sklepe in prihodnje načrte so predstavljali partnerji projekta in njegovi izvajalci, pohvale izvedbi projekta pa je izrazil tudi predstavnik Evropske agencije za podnebje, infrastrukturo in okolje.
LIFE projekti v Sloveniji so učinkoviti pri naslavljanju podnebnih izzivov
Državni sekretar na Ministrstvu za okolje, podnebje in energijo Uroš Vajgl je že uvodoma opomnil na občutljivost Slovenije na podnebna tveganja in ob tem poudaril pomen sodelovanja in ambicioznih ciljev pri naslavljanju podnebnih sprememb:
Krzysztof Wojcik iz Evropske agencije za podnebje, infrastrukturo in okolje je izpostavil Slovenijo kot enega od uspešnih primerov izvedbe programa LIFE, s projekti, ki prinašajo pozitivne spremembe za družbo:
Trajnostna mobilnost med pomembnejšimi
Med aktivnostmi v sklopu projekta na ministrstvu izpostavljajo Evropski teden mobilnosti, vodilni program Evropske komisije za ozaveščanje o trajnostni mobilnosti v mestih, ki pa mu tudi v Sloveniji priljubljenost hitro narašča. Letos je 120 občin skupno izvedlo preko 500 akcij, v katerih je sodelovalo približno 10 % prebivalcev Slovenije. Ne gre pa pozabiti tudi na slovensko platformo za trajnostno mobilnost, katere namen je združenje informacij za deležnike, vključene v načrtovanje, odločanje in izvajanje nalog s področja trajnostne mobilnosti.
Svetlo točko projekta predstavljajo tudi številne druge akcije ozaveščanja na področju trajnostne mobilnosti. Te je predstavil Marko Peterlin, direktor Inštituta za politike prostora – IpoP:
Ambiciozen cilj: prehod Slovenije v nizkoogljično družbo
Okoljski ekonomist dr. Jonas Sonnenschein iz Umanotere je izpostavil napredek Slovenije na področju ozaveščanja o podnebnih spremembah. Predstavil je tudi kalkulator ogljičnega odtisa, katerega posebost je, da poleg vpliva uporabnikovih aktivnosti na podnebne spremembe upošteva tudi sistemske emisije, npr. zaradi transporta blaga, industrijske proizvodnje, ravnanja z odpadki in delovanja javnega sektorja. Poleg tega je Sonnenschein predstavil že izvedene projekte in primerov dobrih praks na različnih področjih, vključno s prometom, energijo, prostorskim načrtovanjem in krožnim gospodarstvom:
Določene akcije v okviru projekta CARE4CLIMATE so že požele oprijemljive rezultateAnaliza učinkov zelenega javnega naročanja v Republiki Sloveniji kaže, da so naročniki z upoštevanjem Uredbe o zelenem javnem naročanju med letom 2018, in 2020 skupno prihranili kar 301.480 MWh energije, v ozračje izpustili 101.506 ton manj CO2 in zmanjšali porabo vode za 10.445 tisoč m3. Naročniki so tako prihranili kar 61 milijonov evrov.
Eno ključnih je področje odpadne hrane
Vodja projekta LIFE IP CARE4CLIMATE Nataša Kebe (MOPE) je na novinarski konferenci predstavila najbolj sveže aktivnosti ministrstva na področju zmanjševanja odpadne hrane. Pojasnila je, zakaj odpadna hrana predstavlja večplasten problem za okolje, in predstavila aktivnosti ministrstva, ki spodbujajo udeležbo državljanov za zmanjšanje količine odpadne hrane:
Zaključek projekta predvidoma ob koncu 2026
Projekt CARE4CLIMATE bo nadaljeval svoje poslanstvo vse do leta 2026. Cilj projekta je doseči konkretne rezultate, a tudi uvedba dolgoročnih sprememb v vedenjskih vzorcih in povečano družbeno zavedanje o pomenu trajnostnega razvoja.
Predstavnica za odnose z javnostmi projekta LIFE IP CARE4CLIMATE Karin Jurman Marn je izpostavila zanimiva dejstva o projektu, ki trenutno združuje 14 projektnih partnerjev in prek 120 oseb:
Več o projektu si preberite na www.samo1planet.si.