Zdravje

Čebelji strup učinkovit proti agresivnima oblikama raka dojke

G.G./STA
2. 9. 2020, 16.45
Posodobljeno: 2. 9. 2020, 16.48
Deli članek:

Avstralski znanstveniki so ugotovili, da čebelji strup v laboratorijskem okolju uniči nekatere celice raka dojke.

Profimedia
Čebele so zelo koristne živali.
Čebelji strup in njegovo sestavino melitin so uporabili proti dvema agresivnima oblikama raka dojke - trojno negativnem in HER2 pozitivnem.

Kot poroča britanski BBC, so že pred tem znanstveniki ugotovili, da čebelji strup lahko pomaga pri zdravljenju nekaterih oblik raka, kot je melanom. Študija avstralskega inštituta za medicinske raziskave Harry Perkins, objavljena v znanstveni reviji Nature Precision Oncology, pa je pokazala, da je uporaben tudi za zdravljenje raka dojke, najbolj razširjene vrste raka med ženskami.

Znanstveniki so testirali strup več kot 300 čebel in čmrljev. Kot je pojasnila vodja študije Ciara Duffy, so se izvlečki izkazali za izjemno učinkovite. Ena od koncentracij je po njenih besedah uničila rakave celice v eni uri, ob tem pa le minimalno poškodovala ostale celice. Znanstveniki so tudi ugotovili, da melitin učinkovito ustavi ali upočasni rast rakavih celic.

gen-i, elektrika, električna-energija, sončna-elektrarna

Njena.si

Maksimalna energetska neodvisnost s paketom Pametna samooskrba

Trojno negativnega raka dojke, ki je ena najbolj agresivnih oblik raka dojke, običajno zdravijo z operacijami, kemoterapijo in radioterapijo. To obliko ima med 10 in 15 odstotkov bolnic z rakom dojke.

Znanstveniki so odkritje pozdravili kot zelo vznemirljivo. "To je še en čudovit dokaz, kako lahko sestavine iz narave uporabimo za zdravljenje bolezni pri ljudeh," je dejal profesor Peter Klinken.

A znanstveniki ob tem opozarjajo, da bo potrebno nadaljnje testiranje, preden bo jasno, ali bi čebelji strup lahko dejansko uporabljali pri zdravljenju raka. "Številne učinkovine lahko uničijo rakave celice v laboratoriju ali pri miših. A od teh odkritij do spremembe v načinu zdravljenja je še dolga pot," je za BBC dejal Alex Swarbrick z inštituta za zdravstvene raziskave Garvan v Sydneyju.

Zanimivosti

blazina
Sveža postelja

Za sladek spanec primerno vzdržujte odeje in vzglavnike

žafran v kulinariki
Rastline v kulinariki

Žafran je nekoč slovel kot zdravilo, danes kot začimba

rep08-2025_naslovka
Zanimivosti

Koga se boji Janez Janša: predsednik SDS na shod Ruparjevih upokojencev prišel v spremstvu telesnih stražarjev

Roškar, Glorija in Tijan
Posebna gosta

Na počitnicah pri Roškarju: Navihana osnovnošolca zabavala voditelja

opuncija
Indijska figa

Zdrav sadež, ki ima pomembno vlogo pri ohranjanju zdravja ožilja

Rakek_emb_skupina03
Zanimivosti

Prihodnost farmacevtske embalaže: Inovativni pristopi DS Smith Slovenija na sejmu Pharmapack 2025