Michael Burry, legendarni investitor z Wall Streeta in ustanovitelj sklada Scion Capital, meni, da nas čaka "mati vseh finančnih kriz". Burry, ki je leta 2008 prvi napovedal veliko krizo na ameriškem nepremičninskem trgu, ki je na koncu udarila ves svet, meni, da so vlagatelji na borzah preveč zaigrali, kar v kombinaciji z inflacijo ne vodi v nič dobrega.
Še bolj črna napoved
Burry ima zdaj še bolj črno napoved za konec tega leta. A ni sam. Večina ameriških poslovnih in ekonomskih gurujev, od Warrena Buffetta prek ekonomista Jeremyja Granthama in investitorja Charlieja Mangerja do izvršnega direktorja JP Morgan Jamieja Dimona, trdi, da so pred nami "težki časi". Njihovo mnenje je, da gospodarstvo Združenih držav propada zaradi vedno večje inflacije, morebitne recesije, propadajočega nepremičninskega trga, neskončne vojne v vzhodni Evropi, motenj v dobavni verigi in drugih slabih stvari, ki se trenutno dogajajo okoli nas. Tako kot leta 2008 menijo, da se bo vse, kar se dogaja v ZDA, nato negativno odrazilo na ves svet in da bodo posledice za številne države katastrofalne.
95 odstotne napovedi
Če se osredotočimo na Burryjeve napovedi, ki so bile doslej 95-odstotno točne, je jasno, da smo v težavah. 12. avgusta letos je vlagatelje opozoril, da je rasti "medvedjega trga" skoraj konec in da gremo počasi na dno, od tega datuma pa je trg padel za 17 odstotkov. Bari zdaj trdi, da je v ekonomskem smislu pred nami sodni dan. Medtem ko svet počasi vstopa v tunel recesije, ima Burry nekaj koristnih nasvetov, ki nam bodo pomagali preživeti zlom trga leta 2022.
Trg na robu prepada
Burry meni, da ameriški trg stoji na robu prepada. Pravi, da so časi zdaj bolj turbulentni kot v preteklosti, pri čemer se nanaša na več špekulacij kot v 1920-ih, več precenjenosti kot v 1990-ih ter več gospodarskih in geopolitičnih konfliktov kot v 1970-ih. Pred več kot enim letom je napovedal, da bodo delnice doživele "mati vseh padcev", zato je izdal svoje zadnje opozorilo z grafikonom, ki prikazuje strm padec S&P 500, odkar je januarja dosegel najvišjo vrednost vseh časov. In verjame, da bo padla še bolj.
"Imamo več špekulacij kot v dvajsetih letih prejšnjega stoletja, ki so privedle do velike depresije leta 1929. Imamo več vrednotenj kot v devetdesetih letih prejšnjega stoletja, kar je vodilo v krizo dot.com v začetku leta 2000," je Burry zapisal na Twitterju in opozoril, da so plače delavcev letos stagnirale, in ob visoki stopnji inflacije je ogromno ljudi obubožalo.
Mati vseh kriz
"Realne plače, če jih uskladimo z inflacijo, so letos v ZDA padle za 2,2 odstotka. Zdi se mi, da je to edina res pomembna novica v maničnem letu. Inflacija ni nič drugega kot množični davek, ne pozabite na to,« je zapisal Burry, ki je že junija dejal, da pomeni znak »matere vseh propadov«.
Vlaga v zapore in norišnice
Burry meni, da se inflacija ne bo ustavila in da se bo borza še naprej sesuvala, torej da je celo obsojena na propad. Še posebej peklensko bo v zadnjih treh mesecih letošnjega leta – torej se je po njegovih besedah pekel že začel. Zato je prodal popolnoma vse svoje delnice in investiral v The Geo Group, podjetje, ki vlaga v zasebne zapore in psihiatrične klinike. Po njegovih besedah bosta inflacija in spremljajoča recesija vodili v visoko brezposelnost in povečanje stopnje kriminala, ki spremlja visoko stopnjo brezposelnosti. Posledično bo po njegovih besedah čedalje več zapornikov, pa tudi ljudi, ki potrebujejo strokovno psihiatrično pomoč. Burry, sodeč po njegovi naložbi, namerava splošno krizo izkoristiti za dodaten zaslužek.
Burry tudi na svojem Twitterju pogosto deli nasvete, kam in kako vlagati v teh kriznih časih, zato je ameriškim vlagateljem svetoval, naj poiščejo nove trge in svoj denar začnejo vlagati zunaj ZDA. Eden od njegovih predlogov je – Japonska. Burry trdi, da bodo v prihodnjem obdobju ključne tri stvari: precenjen trg, inflacija in obrestne mere.