Serijo, ki smo jo v osemdesetih gledali tudi pri nas, so snemali med 1972 in 1977 in obsega 119 60-minutnih epizod. V njej dva detektiva iz oddelka za umore preiskujeta zločine mesta ob zalivu. Starejši kriminalist Mike Stone in njegov mladi pomočnik Steve Keller. Serija se je začela še teden dni prej z istoimenskim pilotskim filmom, projekt pa je narejen na osnovi detektivskega romana Carolyn Weston iz 1972, Uboga Ofelija.
Serija je debitirala v soboto, 16. septembra 1972 na ABC ob devetih zvečer po newyorškem času. A Ulice San Francisca bi bila le še ena od dobro sprejetih tovrstnih dram v sedemdesetih, če je ne bi odlikovala dva legendarna igralca. Vlogo Steva Kellerja je zaigral takrat šele 27-letni Michael Douglas in je zanj pomenila preboj med velike. Vlogo starejšega Mika Stona pa je odigral nihče drug kot univerzalni Karl Malden, ki se ga boste zagotovo spomnili po njegovem vedno smelem obrazu z izžarevanjem inteligence (in velikem nosu).
Velik talent
No, Malden, katerega kariera je tekla več kot 60 let in je že 1951 dobil Oskarja za stransko vlogo v Tramvaju poželenje, je naše (razširjene) gore list – njegovo krstno ime je Mladen Sekulović, rodil se je 1912 v Chicagu srbskemu očetu Petru Sekuloviću in mami Minnie, ki je bila Čehinja in prav tako igralka. Sekulovićev rod izvira iz Bileće v Bosni in Karl je do vrtca znal samo srbsko, jezik, ki ga je izvrstno govoril celo življenje. Njegov oče, ki je delal v železarni, je bil ljubitelj glasbe in je ustanovil Srbsko pevsko federacijo, ki je združevala vse imigrantske pevske zbore po ZDA.
Že v mladih letih je Karl Malden pel v očetovem zboru in igral v odrskih igrah, v srednji šoli pa je igral košarko in kot je zapisal v svoji biografiji, dvakrat zlomil nos, ki je potem ostal njegov prepoznavni znak. Ko je bil star 22 let, je spremenil svoje imel v Karl Malden, Karl po dedku po mamini strani, svoje ime pa je z menjavo dveh črk uporabil kot priimek. To je od njega želel režiser Ella Kazan in prvo gledališko podjetje, da so lahko ime spravili na vstopnice.
Moje ime je Mladen Sekulović
Karl Malden je svoje rojstno ime uporabil, kadarkoli se je dalo.V filmu o generalu Pattonu, ko na njegovo četo streljajo Nemci, vojaku reče »podaj mi to čelado, Sekulović!«. V filmu Dead Ringer enako za klobuk reče drugemu detektivu. V Ptičarju iz Alcatraza (1962) Malden igra paznika in ko našteva imena med obhodom, omeni ime Sekulović. Kot piše v njegovi knjigi zato, ker je bil njegov oče proti tej vlogi, saj še noben Sekulović nikoli ni bil v zaporu. In nenazadnje, tudi v Ulicah San Francisca se eden od Stoneovih pomočnikov piše Sekulavich.
1982 je z režiserjem Goranom Paskaljevićem posnel film Somrak o starejšem možaku, ki se vrne v Jugoslavijo po 20 letih v ZDA in tam v odročni vasici prevzame za skrb za svoja vnuka. Liku, ki ga igra, je ime – pa saj ste uganili – Marko Sekulović. 1992 je bil ob 20-letnici serije posnet film Vrnitev na ulice San Francisca, le da brez Michaela Douglasa, ki je tudi originalno serijo zapustil po štirih (od petih) sezonah. Njegova zadnja vloga je bila v eni od epizod Zahodnega krila leta 2000.
Družina stoletnikov
Malden je umrl 1. julija 2009 v Los Angelesu, star je bil 97 let. Preživela ga je žena Mona Greenberg, s katero se je poročil davnega 1938, zakon pa je eden najdaljših v Hollywoodu. Žena je umrla 10 let za njim, stara 102 leti. Tudi Maldenova mama je dočakala visoko starost, 103 leta. V zakonu sta se mu rodili hčerka Mila in Carla, slednja je spisala njegovo avtobiografijo, ki je kot Kdaj začnem? Izšla 1997.
Prejel je številne nagrade, ob že omenjenem Oskarju tudi Emmyja, 2003 pa je postal 40. prejemnik nagrade za življenjsko delo, ki jo podeljuje Ceh filmskih igralcev. Nekaj nagrad mu je podelil Michael Douglas osebno, s katerim sta bila vse življenje kljub razliki v letih velika prijatelja, Doulgas pa je ob priložnosti omenil, da je bil Malden njegov najpomembnejši mentor prav v Ulicah San Francisca. Malden je večkrat obiskal Jugoslavijo in potem Srbijo, v Beogradu pa od 2018 stoji tudi njegov spomenik.