Astronomi so odkrili novo vrsto nebesnega telesa, ki spominja na nevrtonske zvezde ali magnetarje. Prvič je radovednost astrononomov zbudil že leta 2018, ko so zaznali nanavadno zaporedje ponavljajočih se radijskih signalov. Takrat so nekateri pomislili, da gre morda za dokaz inteligentnega nezemeljskega življenja, še posebej, ker so signali prenehali že po treh mesecih.
"Za astronome je bilo nekako grozljivo, ker na nebu ni bilo do takrat znanega nič, kar bi kaj takega lahko naredilo," je povedala astronomka Natasha Hurley-Walker iz Mednarodnega centra za radioastronomijo (ICRAR), katere ekipa je objekt tudi odkrila. Nadaljnje raziskave pa so ugotovile, da je nenavadne signale najverjetneje proizvajal vrteči se objekt v vesolju in ne nezemeljska civilizacija.
Doslej je ta zvezda obstajala le teoretično
Zdaj odkriti objekt, je od nas oddaljen 4.000 svetlobnih let, kar je za vesoljske razmere "bližnja soseščina", in bi lahko bil tako imenovani "magnetar z ultra dolgim obdobjem". To je zaenkrat še teoretična vrsta nevtronske zvezde (drobne, ultra goste zvezde, ki ostane, ko zvezda z velikansko maso eksplodira kot supernova ), ki ima magnetno polje močnejše od katerega koli drugega znanega predmeta v vesolju. "Gre za vrsto počasi vrteče se nevtronske zvezde, za katero smo doslej menili, da obstaja le v teoriji," je dejala Hurley-Walkerjeva. "Nihče pa ni pričakoval, da bo kaj takšnega neposredno zaznal, še posebej, ker nismo pričakovali, da bo takšna zvezda tako svetla."
Še vedno pa ostaja skrivnost, zakaj so se signali ustavili že po nekaj mesecih. Ena od možnosti je, da bi lahko to povzročil dogodek, ki ga imenujejo "zvezdni potres", in ki sproža sproščanje velikanske energije v vesolje, hkrati z množico radijskih impulzov. Vsekakor bodo potrebne še nadaljnje raziskave, ki bodo to potrdile ali pa ovrgle. Zagotovo pa se je zdaj v nenavadni objekt "zazrlo" veliko teleskopov.