Najsi bodo zombiji, duhovi ali karkoli vam že naježi kožo ali vas sili, da se skrijete pod odejo ali vsaj skrijete obraz, ni ga boljšega za večer ob koncu tedna kot dobra grozljivka. Se strinjate? Ampak - katera od stotin posnetih grozljivk se lahko ponaša, da je "kraljica strašne noči"?
To so se vprašali tudi na britanski spletni strani broadbandchoices in osnovali projekt "Science of Scare" ("Znanost strahu") - poskus določiti najbolj grozljivo grozljivko vseh časov s pomočjo znanosti. Za merilo so uporabili srčni utrip gledalcev med ogledom grozljivk. Zbrali so prostovoljce, ki so jim najprej izmerili srčni utrip v mirovanju, potem pa so jim predvajali grozljivke in jim pod nadzorom zdravnikov in raziskovalcev merili poprečen in najvišji srčni utrip med gledanjem posameznega filma.
Projekt so prvič izvedli lani in za najbolj grozno grozljivko imenovali Sinister (Poguba). Letos so test ponovili z 250-imi prostovoljci, ki so si ogledali 40 grozljivk, ki veljajo za najbolj grozne, vključili pa so tudi tiste, ki so v kinematografe in na spletne platforme prišli lani.
In na koncu so dobili novega zmagovalca. To je nizkoproračunski film britanskega režiserja Roba Savagea, "Host", ki pripoveduje zgodbo o šestih prijateljih, ki v času zaprtja zaradi Covida-19 komunicirajo preko Zooma, in nekoč najamejo medija, s pomočjo katerega preko Zooma priredijo seanso.
Film, skoraj uro dolg z nekaterimi resnično grozljivimi trenutki, je nastal kot 2 minuti dolga potegavščina na twitterju, in je bil v celoti posnet na Zoomu.
Merjenje srčnega utripa je pokazalo, da so gledalci med gledanjem tega filma imeli v poprečju 88 utripov v minuti, za 24 utripov več kot v mirovanju, in za dva utripa višje poprečje od lanskega zmagovalca.
Za njima pa so se uvrstili filmi Insidous (Zakleti), The Conjuring (Priklicano zlo) in Hereditary (Podedovano zlo). Kako so se uvrstili ostali filmi, si lahko ogledate v spodnji razpredelnici.