Zanimivosti

Sonce je v resnici zeleno

kl
27. 9. 2021, 16.30
Deli članek:

To so ugotovili raziskovalci, ki pravijo, da so za to, da Sonce vidmo rumeno oz. belo, krivi atmosfera ter naše oči in možgani.

Pixabay
Zeleno Sonce? V resnici je, vendar nas oči prepričujejo drugače

Da, vemo ... Če bi komu rekli, da je Sonce zeleno, bi vas vsaj debelo gledal. Navsezadnje vsi vemo, da je rumeno, kajne? Vendar fizika pravi drugače. Kot vedo znanstveniki, Sonce oddaja cel spekter svetlobe oz. elektromagnetnega valovanja - od vidne, do nevidne (kot so ultravijolična svetloba, pa tudi radijski valovi, rentgenski žarki itd.). Tisti del svetlobe, ki jo lahko zaznavamo z očmi, torej vidna svetloba, pa je odvisna od temperature telesa, ki jo oddaja. In Sonce, ki ima temperaturo na površini več kot 5.000 stopinj, odda največ tiste svetlobe, ki ustreza zeleni barvi. Tako je sonce v resnici, vsaj tehnično gledano zeleno.

Da ga ljudje zaznavamo kot belega ali rumenega, pa je krivo dvoje: atmosfera in način, kako ljudje zaznavamo barve. V naši atmosferi se svetloba, ki pride iz Sonca, kot pravijo fiziki, "sipa" oziroma razprši. Zaradi tega pojava vidimo, da je nebo modro, sonce pa rumenkasto.

Poleg tega pa Sonce poleg zelene svetlobe seva še ves ostali vidni spekter svetlobe, naši receptorji v očeh pa seveda zaznajo vse in enako intenzivno, in možgani nam barvo, ki jo vidimo na koncu, predstavijo kot belo oz. rumenkasto. Sonce bi lahko videli zeleno le, če bi lahko izločili še vso ostalo svetlobo, ki jo oddaja.