Prihodnost ni v "imeti", pač pa v "najeti" so prepričani nekateri ekonomski strokovnjaki.
Danes si sicer malokdo predstavlja, da ne bi imel svojih stvari, kot so avto,
stanovanje, skodelica za kavo, obleke itd. Vendar pa bo lahko že v bližnji bodočnosti vse drugače. Strokovnjaki namreč napovedujejo, da bomo priča premiku od lastništva k najemanju - tudi najbolj preprostih stvari.
Že leta 2016 so na Svetovnem gospodarskem forumu udeleženci lahko videlo videoposnetek, v katerem je avtor že za leto 2030 napovedal: "Ničesar ne boste imeli v lasti. In boste srečni. Karkoli boste želeli imeti, boste lahko najeli. In to vam bodo dostavili droni."
"Vse kar danes pojmujemo kot proizvod, bo postalo usluga," pa je v nekem eseju, objavljenem v okviru Foruma napovedal drugi udeleženec. "Že zdaj imamo dostop do transporta, namestitve, hrane in vsega, kar potrebujemo za vsakdanje življenje. Postopoma bodo vse te stvari postale na voljo za najem, kar bo zmanjšalo potrebo po posedovanju," napoveduje esej.
Na primer - če smo nekoč kupovali DVD-je ali druge nosilce, da smo si lahko doma ogledali film, se danes raje naročimo na Netflix ali podobne platforme. Namesto, da bi imeli svoj avto, najamemo Uber (pri nas sicer še ne) ali taksi ali Bicikelj in ko bodo samovozeči avtomobili postali normalnost, boš lahko avto preprosto najel in avtomatsko se bo prikazal pred tvojim domom in te odpeljal, kamor boš tisti dan želel.
Že zdaj tudi veliko ljudi živi v najemniških stanovanjih ali hišah in s prostorom običajno najamemo v uporabo ne le pohištvo, pač pa tudi gospodinjske aparate in druge stvari. Slovenci smo tu sicer precejšnja izjema, v zahodnih državah pa to postaja že skoraj večinski način bivanja.
Najemanje ima določene prednosti pred lastništvom, pravijo poznavalci - pomeni manj zavezanosti, manj odgovornosti in večjo svobodo pri spreminjanju želja.
Seveda pa vse ni samo zlato, tako da drugi opozarjajo, da z ustvarjanjem "najemniške družbe" ljudje tvegajo, da bodo postali "sužnji" podjetij, ki bodo ponujale usluge.
Vsekakor se bodo načini, kako pridobivamo in uporabljamo vsakdanje dobrine v prihodnjih letih precej spremenile. Ali bo to sprememba na boljše ali ne, pa seveda ostaja stvar debate.