Katar je obmorski emirat (v arabskem okolju področje, ki ga ima v oblasti emir - visoki plemič) v Jugozahodni Aziji na Bližnjem vzhodu. Na jugu meji na Savdsko Arabijo, na zahodu na Bahrajnski zaliv, na severu in vzhodu pa na Perzijski zaliv. Znan je po skrajni obliki islama, ki se imenuje vahabizem, njegovo bogastvo pa izvira iz zalog zemeljskega plina in nafte, ki državi omogočajo izvedbo velikih gradbenih projektov in obnovo države.
Če pa se okrog poldneva odpravimo na kratek sprehod po ulicah te države, hitro ugotovimo, da gre za izjemno vroč kraj. S temperaturami, ki prilezejo tudi do 48 stopinj Celzija, se bomo popolnoma prepoteni in opečeni od močnega sonca, hitro odpravili nazaj domov. Učinki podnebnih sprememb še zaostrujejo tamkajšnje temperaturne razmere s povprečjem, ki se je v zadnjih desetletjih dvignilo kar za dve stopinji Celzija. Veliko dejavnosti na prostem je zato naravnost nemogočih. Kaj pa je njihov odgovor na segrevanje ozračja? S klimatskimi napravami hladiti zunanjost.
Katar se je že lotil namestitve klimatskih enot na številnih zunanjih lokacijah, vključno s tržnicami na prostem, športnimi stadioni in sprehajalnimi stezami. En najbolj ambicioznih projektov predvideva ohlajanje stadiona Al Janoub - novo zgrajenega prizorišča, ki ga bo zaradi svetovnega prvenstva v nogometu, kmalu obiskalo več kot 40.000 mednarodnih ljubiteljev nogometa. Če bi na tem odprtem stadionu izklopili klimatske naprave, bi bilo ozračje nevzdržno. Ljudje ne bi mogli normalno delovati.
Klimatske naprave na prostem seveda niso odgovor. Še več, so precej grozna ideja. Kot vsi vemo, najbolje delujejo v zaprtih prostorih. Če bi jo postavili na vrt, bi hladen zrak pomenil le kapljo v morje. Poleg tega je klimatska naprava nočna mora za okolje. Le malo znano je, da naš poskus ohlajanja notranjih prostorov zelo veliko doprinese k segrevanju ozračja. Klimatska naprava namreč porabi veliko energije (tudi do 20 odstotkov celotne energije, ki jo porabljajo stavbe po svetu) in ker se večina držav še vedno močno zanaša na fosilna goriva za domačo proizvodnjo energije, to pomeni, da je klimatska naprava odgovorna za veliko emisij toplogrednih plinov. Številne hladilne tehnologije še vedno uporabljajo tudi fluoroogljikovodik, ki deluje kot podnebni onesnaževalec, veliko hujši od ogljikovega dioksida.
Katastrofalni začaran krog, v katerem smo se znašli, bo vsako leto zahteval več hlajenja zaradi vedno toplejšega ozračja, hlajenje samo pa bo poskrbelo, da bo ozračje vsako leto bolj vroče. Globalna agencija za energijo meni, da bi se lahko globalno povpraševanje po klimatskih napravah do leta 2050 potrojilo.
Katar se že zdaj lahko “pohvali” z enim največjih izpustov ogljika na prebivalca na svetu. Bolj toplo kot je ozračje, težje bo omejiti onesnaževanje.