Zanimivosti

Ljubljanski petošolec na pamet zrecitiral 10.123 decimalk števila π

kl
19. 3. 2021, 17.39
Posodobljeno: 19. 3. 2021, 17.55
Deli članek:

Postavil je nov državni rekord.

Pixabay
Prvih 25 decimalk števila "pi".

Število π (pi) pozna vsak osnovnošolec. Nekako si sicer še zapomnimo, da je njegova vrednost 3,14, pa da nastopa v formulah za obseg in površino kroga, tu pa se poprečno znanje o tem zelo zanimivem (in pomembnem) številu konča.

Število π ima neskončno število decimalk, kar pomeni, da njegove natančne vrednosti dejansko ni mogoče izračunati - razen če imate na voljo neskončno veliko časa. Doslej so izračunali 50.000.000.000.000 (50 bilijonov) decimalk tega števila, in to šele lani. Številka, čeprav ima veliko ničel, je milo rečeno "gigantska", in da so prišli do rezultata, so z uporabo računalnikov porabili kar 8 mesecev.

Že kar nekaj let pa v mnogih državah sveta, tudi pri nas, v dneh okoli 14. marca organizirajo tekmovanja v recitiranju decimalk števila π. Zakaj prav 14. marec? Dan velja za Svetovni dan števila π. V anglosaksonskem zapisovanju datumov, kjer najprej zapišejo mesec, nato pa dan, 14. marec zapišejo kot 3/14 kar so prve tri števke števila π.

Recitiranje decimalk števila π je svojevrsten izziv, saj decimalke oblikujejo naključen vzorec - vsaj doslej niso ugotovili, da bi se kje začele ponavljati. Tako si jih je res treba znati zapomniti.

Na letošnjem slovenskem tekmovanju v recitiranju decimalk števila π, ki so ga včeraj organizirali na Fakulteti za matematiko in fiziko, pa je petošolec Tibor Hvala postavil nov slovenski rekord. Na pamet je zrecitiral, reci in piši, kar 10.123 decimalk števila π. Za to je porabil več kot eno uro. S tem je za več kot trikrat presegel prejšnji rekord.

Poleg njega je nastopilo še pet tekmovalcev. Druga je bila Pika Kovač, ki jih je zrecitirala 1.171, sledili pa so Tjaša Prevodnik (1.067), Eva Torkar (241), Hana Mati Regvat (146) in Tevž Ušaj (14).

Tiborjev dosežek je vreden občudovanja, kajne? Morda porečete: "Kaj pa ima od tega?" Če nič drugega, s takšnim učenjem treniramo svoj spomin.

Se želite v tem preizkusiti tudi vi? NA TEJ STRANI lahko najdete prvih milijon decimalk števila π.

Sicer pa Tibor, kljub impresivnemu dosežku, žal še ni blizu uradnemu svetovnemu rekordu v recitiranju decimalk. Tega ima trenutno v svojih rokah Indijec Suresh Kumar Sharma, ki je leta 2015 zrecitiral obsežnih 70.030 decimalk. Za "recitacijo" je porabil 17 ur in 14 minut.

Neuradno pa naj bi še istega leta Japonec Akira Haraguchi na pamet odrecitiral kar 100.000 decimalk.