Še tako lepo hišo lahko hitro skazi neurejena okolica. Zunanje vozne in hodne površine lahko preprosto posujete s peskom, a je vzdrževanje tako urejenih površin praviloma zahtevnejše. Položite lahko betonske plošče ali vtisnete kamne, med najbolj priljubljenimi pa so tlakovana dvorišča.
Dovoz, potke in prostor za parkiranje
Nikakor pa ne gre tudi brez urejene zelenice, a ko vam jo uspe urediti, je čas, da razmislite o dovozu. Če do vaše hiše pelje tlakovana cesta, preverite, v kakšnem stanju so tlaki, in jih po potrebi zamenjajte. Vsekakor jim privoščite visokotlačno čiščenje, odstranite plevel, ki se je razrasel med špranjami, in preverite, v kakšnem stanju so robniki. Morda si omislite novo pot, ki vodi do hišnih vrat. Razmislite o tlakovcih, ploščicah, kamnu, pesku in drugih okrasnih podlogah. Če pri polaganju niste vešči, na pomoč pokličite strokovnjake ter si lično in kakovostno urejeno dvorišče zagotovite za več let.
Beton in asfalt
Beton in asfalt sta neprepustna materiala. Ker padavinska voda ne more odtekati skoznju, jo napeljemo v kanalizacijske sisteme. V kolikor te možnosti nimate, uredite drenažo. Lahko pa se odločite za tlakovane površine, ki prepuščajo vodo in tako še namakajo okoliške zelene površine. Takšni so tudi vse bolj priljubljeni prepustni tlakovci. Če se odločite za betonske tlakovce, poiščite take z integriranim odtočnim kanalom, ki se ne more zamašiti. Poleg hitre namestitve to zagotavlja stalno prepustnost in omogoča, da deževnica v celoti odteče v tla. V kolikor se odločite za asfalt, gre sicer za dolgoročno investicijo, ki je na dolgi rok tudi cenovno ugodna. A v tem primeru ne pozabite na drenažne kanale.
Vzdrževanje tlakovcev
Betonski tlakovci so po navadi narejeni iz razmeroma odpornega materiala, zato njihovo vzdrževanje ni zahtevno. Pravila, kako pogosto naj bi jih čistili, ni, zadostujeta pa že metla in tekoča voda. Uporabimo lahko tudi visokotlačni čistilec, a moramo paziti, da njegovega močnega curka ne usmerjamo neposredno v fuge.