Zanimivosti

Regrat je veliko več kot le solata

Z.F.
3. 3. 2021, 21.26
Deli članek:

Na travnikih že lahko opazimo prve nabiralce regrata, ki še kako dobro poboža v prvih spomladanskih dneh. Regrat ni samo okusna rastlina, temveč z njim krepimo zdravje, saj je dober vir vitaminov in rudnin.

Dreamstime
Regrat dokazano razstruplja telo in pomaga pri hujšanju.

Regrat je v prehrani najbolj poznan v solatah, ki se običajno pripravljajo s krompirjem, fižolom, jajci, pa tudi z ocvirki in slanino. Nedvomno ni le okusna, ampak tudi zdrava popestritev vsakega jedilnika. A naj vam povemo, da lahko regrat postrežete tudi v juhah ali kot prikuhe in priloge. Iz regrata lahko pripravite zdrav nadomestek medu, pa tudi tinkturo. Zato ga nikar ne spreglejte, temveč ga s pridom uporabite.

Vitamin A, grenčine in kalij

Regrat je dobro preizkušeno ljudsko zdravilo, ki naj bi po nekaterih zapisih preprečeval staranje. Dokazano v njegovih listih in koreninah najdemo bogat vir vitaminov in rudnin, med katerimi izstopa predvsem vitamin A, ki ga vsebuje celo več kot korenje. V regratu najdemo tudi grenčine, ki imajo močne diuretične lastnosti, kar pomeni, da spodbuja odvajanje vode, hkrati pa je odličen za pomladna razstrupljanja. Ljudska medicina ga priporoča še pri motnjah v delovanju ledvic, proti celulitu in prekomerni telesni teži. Pri regratu je tako užitna vsa rastlina, medtem ko za kulinarične namene predvsem regratovi listi. Korenine in cvetove običajno uporabimo za pripravo zdravilnih pripravkov in tinktur. Uživanje ima tako številne zdravju ugodne učinke. Tako v listih kot v koreninah najdemo predvsem diuretične lastnosti, ki pomagajo pri zastajanju vode v telesu in pri motnjah delovanja ledvic ter težavah z mehurjem. Regratovi pripravki delujejo pri pospeševanju raztapljanja žolčnih kamnov. Prav tako blagodejno učinkujejo na težave revmatičnih bolnikov. Njegovo delovanje na jetra in krepitev jetrnih funkcij deluje tudi na težave, ki jih povzroča previsoka raven estrogena. Svetujejo ga pri endometriozi in cikličnih bolečinah v dojkah.

Kaj in kdaj nabiramo

Kot smo že omenili, so za nabiranje in uživanje primerni vsi deli rastline. Korenine nabiramo od maja pa vse do leseni, medtem ko liste predvsem spomladi, še preden regrat zacveti. Tako liste kot korenine posušimo in jih uporabljamo za čaj. Lahko pa iz njih pripravimo izvlečke. Sveže liste in cvetove lahko skuhamo na sopari in uporabimo pri pripravi špinače. Medtem pa iz listov iztisnemo sok, korenino prepražimo in uporabimo za pripravo napitka, ki ga imajo nekateri za kavni nadomestek.

RAZSTRUPLJANJE

Regrat igra pomembno vlogo pri razstrupljanju in je primeren pri sadno-zelenjavnih postih. Steroli spodbujajo nastanek žolča, s čimer pospešijo izločanje strupov.

UČINKUJE NA JETRA

Regrat ugodno deluje na žolčnik in jetra ter spodbuja nastanek ter izločanje žolča, kar pomaga pri razstrupljanju in čiščenju telesa. To ima ugoden vpliv tudi na kožo in nekatere revmatične težave.

ODVAJALO

Regratove korenine delujejo kot blago odvajalo, zato si lahko posušene regratove korenine in liste pripravljamo tudi kot čaj, ki koristi proti zaprtju.

SLADKORNA BOLEZEN

Raziskave so potrdile, da zeliščni pripravek z regratom pomaga pri zniževanju krvnega sladkorja in utegne koristiti pri zdravljenju sladkorne bolezni.

POMOČ PRI SLABOKRVNOSTI

Uživanje dokazano poveča telesno sposobnost za vsrkavanje železa bodisi iz hrane ali prehranskih dopolnil, zato je koristen tudi pri slabokrvnosti.