Zanimivosti

Naravna kuhinja

Alenka Kavčič
11. 9. 2019, 13.00
Posodobljeno: 9. 4. 2023, 09.14
Deli članek:

Jedi iz pravilno shranjenih živil so bolj varne, pomembno pa je tudi, da delovne površine čistimo z naravnimi čistili. Poglejte si, kako jih pripraviti iz sestavin, ki jih imate doma.

profimedia
Veliko je načinov, kako pripravimo in spravimo naravno pripravljeno hrano, da ohrani svežino in okus.

Če pripravljamo jedi iz naravnih živil, najprej poskrbimo, da bo kuhinja primerno urejena. Pazimo, da je čista, dobro prezračena in opremljena z nestrupenimi posodami. Veliko je načinov, kako pripravimo in spravimo naravno pripravljeno hrano, da ohrani svežino in okus. 

Čiščenje jagodičja in listne zelenjave

Mehko sadje in zelenjavo, na primer grozdje, brokoli, jagodičje in zelenolistno zelenjavo, je težko očistiti. Zato v kuhinjsko korito natočimo vodo in prilijemo pol žličke pomivalnega sredstva. Sadje ali zelenjavo za nekaj minut namočimo vanjo. Potem ju temeljito izperemo, da odstranimo pomivalno sredstvo. Preden namočimo zeleno solato ali zelje, odstranimo zunanje liste, saj je v njih več kemikalij in umazanije kot v notranjih. 

Profimedia
Za shranjevanje hrane je najpomembnejša temperatura. Če je višja od 4,5 stopinje, se bakterije, ki kvarijo hrano, hitro razmnožijo.

 Umivanje zelenjave

Zelenjava s temnozelenimi listi, na primer ohrovt in špinača, je najboljši vir antioksidantov, ki varujejo zdravje. Težko jo je očistiti, ker se zemlja trdovratno drži nakodranih listov. Učinkovito jo lahko očistimo tako, da jo namakamo v veliki posodi vode ali v koritu. Listi splavajo na površje, zemlja pa ostane na dnu. Liste nežno oplaknemo v vodi in jih poberemo ven. Vodo večkrat zamenjamo, dokler se zemlja ne useda več na dno.

 Naravno umivanje zelenjave

Zelenjavo umijemo z malo blagega naravnega pomivalnega sredstva na osnovi rastlinskega olja. Zdrgnemo jo s ščetko in toplo vodo, potem pa dobro oplaknemo. S tem odstranimo zemljo ter pesticide, herbicide in fungicide, s katerimi pogosto škropijo zelenjavo.

 Celulozne gobice

Da bo zelenjava v hladilniku ostala sveža, v predale za zelenjavo postavimo celulozne gobice. Ker vsrkavajo čezmerno vlago, ki jo povzroča kondenz, bo zrak suh. 

 Varna posoda

Posoda iz aluminija ali teflona lahko v hrano izloča strupe. Zato raje uporabljamo posodo iz nerjavečega jekla, stekla, porcelana, emajliranega litega železa, litega železa ali keramike. Litoželezna posoda mora biti naoljena. S čopičem jo natremo z olivnim oljem. Za eno uro jo postavimo v pečico na nizko temperaturo. Pustimo, da se ohladi, in obrišemo odvečno olje. Po uporabi posode ne čistimo s pralnim sredstvom, temveč le z vročo vodo. Posušimo jo tako, da jo položimo na nekoliko segreto grelno ploščo. 

profimedia
Nerjaveče jeklo je najmanj reaktivna kovina. Za številne ljudi je posoda, izdelana iz tega materiala, vsestranska in zdrava izbira.

 Prava temperatura

Za shranjevanje hrane je najpomembnejša temperatura. Če je višja od 4,5 stopinje, se bakterije, ki kvarijo hrano, hitro razmnožijo. Hitro pokvarljivo hrano takoj shranimo oz. je ne puščamo na sobni temperaturi več kot dve uri. 

 Shranjevanje sveže hrane

Svežo hrano čim prej pojemo, sicer izgubi vitamine. Zelenjavo in sadje hranimo v hladilniku v plastičnih vrečkah, krompir in čebulo pa na prostem v hladnem in temnem prostoru.

profimedia
Eterična olja dodajo prijeten vonj, poleg tega pa številna uničujejo mikrobe.

 Živila preložimo iz pločevinke

Puščanje živil v pločevinki, ki smo jo odprli, ne ogroža zdravja, vendar ohranijo živila lepši videz in boljši okus, če jih pretresemo v steklen kozarec. Živila, ki vsebujejo kisline, na primer paradižnik in ananas, lahko razjejo kovinski pokrov, so obarvajo in izgubijo okus. 

 Večji zavitki

Manj pokvarljiva živila, na primer fižol in žita, vzamemo iz plastičnih vrečk in jih preložimo v steklene ali plastične posode, dobro zapremo in shranimo v hladno, temno omarico, da ostanejo sveža in da jih ne napadejo škodljivci. Oreške in moko iz polnovrednih žit shranimo v hladilnik ali zamrzovalnik, da olje ne postane žarko. 

Ribe čim prej pojemo

Sveže ribe so ob nakupu stare približno teden dni, zato jih pripravimo ali zamrznemo v dnevu ali dveh. Mastne ribe lahko hranimo v zamrzovalniku dva meseca, druge pa štiri. Preden jih zamrznemo, jih dobro zavijemo. 

 Mlečni izdelki

Če je mleko pravilno ustekleničeno oziroma zapakirano v embalaži, je uporabno še sedem ali deset dni po roku trajanja. Da ostane sveže, pazimo, da temperatura v hladilniku ni višja kot 4,5 stopinje. Mlečne izdelke postavimo v zadnji del na najvišjo polico. Mleka in jajc ne hranimo na vratih, ker je to najtoplejše mesto v hladilniku. Pravilno shranjena jajca so uporabna do tri tedne. 

 Meso hitro porabimo

Mleto meso in perutnino pripravimo ali zamrznemo dan ali dva po nakupu. Narezani mesni izdelki ostanejo v hladilniku sveži od tri do pet dni. Mleto meso lahko hranimo v zamrzovalniku do štiri mesece, kose mesa, zrezke in perutnino pa do eno leto. 

 Sir in meso prepakiramo

V nekaterih hipermarketih sir in meso zavijejo v folijo iz PVC-ja (polivinilklorida), ki lahko izloča karcinogene kemikalije v mastna živila. Če ne vemo, ali v trgovini, kjer nakupujemo, uporabljajo PVC, originalno folijo odstranimo ter sir in meso zavijemo v povoščen papir ali polietilensko folijo. 

profimedia
Lovorovi listi odganjajo žuželke.

 Odganjamo žuželke

Med škatle z žiti in fižolom damo nekaj lovorovih listov, da preženemo žužke. 

 Poskrbimo še za čiščenje površin

Večino površin v domu lahko brez težav očistimo z izdelki, ki jih imamo pri roki, na primer s kisom in tekočim pomivalnim sredstvom. Eterična olja pa dodajo prijeten vonj, poleg tega številna uničujejo mikrobe, ki povzročajo prehlad, gripo in druga vnetja. 

profimedia
Naravna čistila bi lahko poimenovali tudi domača čistila, saj gre v bistvu za sestavine, ki jih imamo skoraj v vsakem gospodinjstvu.

 Antiseptično milo

Eterična olja, npr. sivkino, evkaliptovo in limonino, uničujejo mikrobe.

 250 ml naravnega tekočega mila

30 kapljic sivkinega eteričnega olja

30 kapljic evkaliptovega eteričnega olja

30 kapljic limoninega eteričnega olja

 Sestavine premešamo v steklenički z razpršilnikom in pretresemo.

profimedia
Eterična olja dodajo prijeten vonj, poleg tega pa številna uničujejo mikrobe.

  Večnamensko pršilo

Boraks, kis in milo raztopijo maščobo in odstranijo umazanijo s površin. Sivkino in rožmarinovo eterično olje sta naravna antiseptika.

1 žlička boraksa

500 ml tople vode

2 žlici nerazredčenega belega kisa

1/2 žličke naravnega tekočega pomivalnega sredstva

10 kapljic sivkinega eteričnega olja

5 kapljic rožmarinovega eteričnega olja

Boraks in vodo zmešamo v steklenički z razpršilnikom in pretresemo. Dodamo kis, milo in eterični olji ter znova pretresemo. Razpršimo po kuhinjskem pultu, stenah in lesenih površinah, potem pa obrišemo z gobico. 

profimedia
Eterična olja dodajo prijeten vonj, poleg tega pa številna uničujejo mikrobe.

 Milno pršilo

Za čiščenje močno umazanih in mastnih površin si pomagamo s pomarančnim eteričnim oljem.

1 žlička boraksa

250 ml tople vode

60 ml nerazredčenega belega kisa

60 ml tekočega pomivalnega sredstva

10 kapljic pomarančnega eteričnega olja

Boraks in vodo zmešamo v steklenički z razpršilnikom in pretresemo. Dodamo kis, pomivalno sredstvo in pomarančno olje, potem pa znova pretresemo. Pršilo razpršimo po površinah, zdrgnemo z gobico in dobro izperemo. 

 Objavljeno v reviji Liza/Maja št. 36, 30. 8. 2019