Vinska juha
Potrebujemo žlico masla, žlico sladkorja,dve žlici moke ,400 ml suhega belega ali rdečega vina, 700 ml čiste juhe (lahko je iz kocke) in začimbe.
Maslo stopimo, dodamo sladkor in ga svetlorumeno popražimo, nato dodamo moko,malo pomešamo ter prilijemo vino in vodo. Stepamo z metlico, dokler se grudice ne razpustijo. Solimo, dodamo košček cimeta, nekaj klinčkov, limonovo lupinico, žličko začimbnega posipa in ščepec rožmarina. Kuhamo četrt ure. Zraven ponudimo opečene kruhove kocke. Če skuhamo juho bolj gosto, jo uporabimo kot omako k praženemu krompirju in kuhani govedini.
Pijani piščanec
Za štiri osebe potrebujemo srednje velikega piščanca, večji por, 20 g suhih jurčkov, pol litra suhega belega vina, olje in začimbe.
Piščanca razkosamo, kožo snamemo. Meso solimo in opečemo na vročem olju, da z obeh strani zarumeni. Prilijemo pol kozarca vode in pokrito dušimo 20 minut, vmes obrnemo. Potem dodamo na kolesca zrezan por in jurčke, ki smo jih v vodi namakali pol ure. Dodamo še nekaj brinovih jagod, po ščepec majarona in timijana ter prilijemo vino. Dušimo še 20 minut. Ponudimo s kuhanim krompirjem.
Rižota z radičem
Potrebujemo pol kg treviškega radiča, 300 g riža, 400 ml juhe, 300 ml terana, maslo, 4 žlice parmezana in začimbe.
Riž stresemo v kozico, dodamo tri žlice masla in malo popražimo, nato prilijemo juho, pokrijemo in dušimo deset minut. Potem dodamo na koščke zrezan radič, prilijemo vino in malo vode, solimo, popramo in pokrito dušimo še deset minut, vmes prilivamo po žlicah vodo, če je treba. Na koncu primešamo parmezan in ponudimo.
Vinski šodo
Bil je priljubljena sladica naših babic, z njim so krepčale bolnike. Potrebujemo 3 jajca, 3 žlice sladkorja, četrt litra bolj sladkega aromatičnega vina, vaniljev sladkor in malo cimeta.
Jajca in sladkor stepamo ,da oboje lepo naraste. Nato počasi – med stepanjem – prilijemo kuhano vino. Dodamo še vaniljev sladkor in cimet, posodo pa damo v drugo posodo z vrelo vodo in toliko časa segrevamo, da se krema lepo zgosti, zavreti pa ne sme. Ponudimo samega, toplega ali hladnega, vročega pa polijemo po presušenem ali dolgočasnem pecivu ali po dušenih jabolkih.
Triet
Naše stare mame so stare žemlje zrezale na rezine, jih malo popekle, potresle s sladkorjem in cimetom ter prelile s kuhanim vinom, ki so ga malo razredčile z vodo.