Kako so pravzaprav krofini nastali? Kot pove že ime, s križanjem dveh vrst peciva, francoskih rogljičkov oziroma croissantov in mafinov, vsako pecivo je prispevalo pol imena njunega potomca. Podobnost s prednikoma je očitna: po rogljičkih je krofin podedoval hrustljavo masleno testo v tankih plasteh, po mafinu pa okroglo obliko, zvito v igrivo kupolo.
Privoščimo si še eno od različic: maslu, s katerim namažemo testo, lahko dodamo cimet ali pa že pečene krofine odrežemo tik pod vrhom ter jih nadevamo s katero od krem ali z marmelado. Ko jih potresemo še s sladkorjem v prahu, so res čisto nekaj posebnega.
Sestavine: 500 g moke, 250 ml mleka, 200 g masla, 60 g sladkorja, žlička vaniljeve arome, 15 g medu, 7 g suhega kvasa, 1 žlička soli, sladkor v prahu za posip.
Priprava:
- V mleku raztopimo med in suhi kvas ter počakamo 15 minut, da kvas začne vzhajati. Medtem v skledo presejemo moko, ji dodamo sladkor, 100 g raztopljenega masla, mleko s kvasom, vaniljevo aromo in sol, ki jo pred tem raztopimo v vodi.
- Zamesimo gladko testo, ga dobro pregnetemo in pustimo, da v pokriti posodi vzhaja do 2 uri. Še enkrat ga pregnetemo, nato pa razdelimo na 12 delov. Vsak kos razvaljamo zelo na tanko v dolg trak, širok od 10 do 15 centimetrov.
- Trak po vsej dolžini premažemo s preostalim zmehčanim maslom in ga zvijemo v cigari podoben zvitek. Vsakega prerežemo vzdolžno, polovici zvijemo v polža in položimo v modelček za mafine.
- Krofini naj vzhajajo še eno uro v toplem prostoru, pokriti s krpo. Nato jih pri temperaturi 180 stopinj pečemo od 25 do 30 minut, jih ohladimo in potresemo s sladkorjem.