Topla zima in oslabljeni iglavci po žledolomu izpred nekaj let sta povečala ogroženost slovenskih gozdov zaradi podlubnikov. Med njimi sta za sprehajalce najbolj pomembna in nevarna dva, pinijev sprevodni prelec in hrastov sprevodni prelec.
Gosenice prelcev se na prehranjevanje odpravijo v mraku in potujejo v koloni po ena.
Posledice so lahko usodne
Ravno zato so se v Društvu Ambasadorji nasmeha odločili opozoriti na gosenice in pozvati k sobivanju z naravo. Sprehajalci psov – pa tudi mačk in dihurjev, ki jih je tudi vse več – naj bodo predvsem pozorni na srečanja s kolonijo kosmatih gosenic, saj njihove dlačice lahko povzročijo resne posledice za človeka in usodne za vašega ljubljenčka. Pozorni naj bodo tudi lastniki pašnih živali, ki v svoji okolici opazijo kolonijo gosenic, saj njihove strupene dlačice letijo tudi po zraku.
Gosenice prelcev se na prehranjevanje odpravijo v mraku in potujejo v koloni po ena. Medtem ko so gosenice pinijevega sprevodnega prelca aktivnejše v predpoletnem času, pa je zdaj čas srečanj hrastovega sprevodnega prelca. Gosenice so sicer izjemen prizor ne samo za vašega ljubljenčka, temveč tudi za človeka, tako odraslega kot otroka – nekaj sto kosmatih gosenic v vrsti po ena se vije po tleh, zidovih ali drevesih in mami k raziskovanju in bližjem ogledovanju – a pozor! Dlačice teh zanimivih bitij vsebujejo močan strup, ki pri človeku povzroči pekočo srbečo alergijsko reakcijo na koži, lahko anafilaktični šok.
Zanimivosti
Odgovorno v prihodnost z naložbenim zavarovanjem
Potrebna je nujna veterinarska pomoč
Še posebej psi so radovedni in s smrčkom pobliže raziskujejo, a tudi zanje in za druge živali, ki jih sprehajate (mačka, kunec, dihur …), je stik z dlačicami te vrste gosenic nevaren in lahko usoden.
»Ob dotiku pasjega smrčka z dlačicami gosenice pride do hudega dermatitisa s srbečico, bolečino in otekanjem, če pa dlačice pridejo v stik z ustno sluznico (lahko jo hudo poškodujejo), pride do otekanja in celo nekroze sluznice. Vse to lahko spremljajo sistemski znaki anafilaktične reakcije, kot so bruhanje, driska, tresenje telesa, povišana telesna temperatura itd. V takih primerih je potrebna nujna veterinarska pomoč, ker lahko pride tudi do otekanja dihalnih poti in dihalne stiske. Kot prva pomoč do veterinarske oskrbe lahko mesto stika blažite s toplimi obkladki; strup je namreč občutljiv na temperaturo,« pravi dr. Veronika Radobuljac iz veterinarske ambulante Vet BM Brežice.