Tri kanadske družine so vložile skupinsko tožbo proti družbi Epic Games v zvezi z igro Fortnite, ker naj bi bila zasnovana tako, da povzroča zasvojenost.
Skupinska tožba, vložena v Kanadi, družbo Epic Games obtožuje, da je otroke zavestno zasvojila s priljubljeno spletno videoigro Fortnite. Tožbo so vložile tri družine, ki trdijo, da so njihovi otroci padli v vrtinec odvisnosti, primerljiv z odvisnostjo od drog. Sodnik je že odločil, da bo skupinsko tožbo sprejel na sodišču, kjer se bo morala družba Epic Games braniti pred obtožbami staršev.
10 ur na dan … brez hrane in osnovne higiene
Starši enega od treh otrok trdijo, da se je njihov sin v zadnjih dveh letih povprečno igral 10 ur na dan. Skupaj 7700 ur, ki so uničile njegov šolski uspeh in izničile vsakršno obliko družabnega življenja. Mama drugega otroka trdi, da je njen sin zaradi obsedenosti z igro Fortnite prenehal skrbeti za ustno higieno in zdravje ter zavračati obroke.
Sodnik višjega sodišča v Quebecu Sylvain Lussier, ki je utemeljil odločitev o ugoditvi kolektivni tožbi, se delno strinja s starši, saj je po njegovem mnenju odgovornost razvijalca videoiger primerljiva z odgovornostjo tobačne industrije.
Odgovornost staršev!
Družba Epic Games odgovarja na precej preprost način: »Milijone mladih igra Fortnite, ne da bi pri tem zanemarili svoja čustva in družbene dolžnosti, zato je odgovornost staršev, da preprečijo, da bi se njihova strast do videoiger sprevrgla v odvisnost. Starši lahko nadzorujejo vse, saj imamo najboljši sistem za starševski nadzor v panogi. Skratka, starši z mladoletnimi otroki lahko določijo najvišjo mejo dnevnih ur igranja iger, zakaj tega še niso storili?«