Orkester uživa ugled odličnosti, izoblikovane v več kot stoletju in četrt zgodovine v sodelovanju z legendarnimi dirigentskimi imeni, kot so Hans von Bülow, Herbert von Karajan in Claudio Abbado.
Začetki orkestra segajo v leto 1882, ko je dirigent Benjamin Bilse pred gostovanjem v Varšavo glasbenikom ponudil nove pogodbe z manj ugodnimi določili, ter se je štiriinpetdeset članov odločilo za odcepitev kot Nekdanja Bilsova kapela. Kmalu so se preimenovali v Berlinski filharmonični orkester z domovanjem v prenovljenem kotalkališču. Za abonmajske koncerte so angažirali najboljše dirigente tistega časa in se z desetletji izoblikovali v enega najpomembnejših svetovnih orkestrov.
Virtuozni in zvočno prepričljivi Berlinski filharmoniki danes domujejo v nekonvencionalni stavbi fantastične akustike in se ponašajo z vizionarsko zasnovano platformo Digitalna koncertna dvorana. Vrsto glasbenih nagrad in priznanj orkestra sta v letu 2021 dopolnili mednarodni nagradi za klasično glasbo ICMA: za založbo leta in najbolj kakovosten posnetek simfoničnega zvoka.
Neprecenljivo dediščino karizmatičnih dirigentov, od Karajana in Furtwänglerja do Abbada in Rattla, ki so desetletja gradili danes ikonično podobo orkestra, je leta 2019 nasledil Kirill Petrenko, prvi dvakratni »dirigent leta« mednarodne operne nagrade (2014 in 2021). Preden je prevzel vodenje Berlinskih filharmonikov, je Petrenko sedem let deloval kot generalni glasbeni direktor Bavarske državne opere. Bil je gost prestižnih koncertnih prizorišč, kot so Dunajska državna opera, Semperjeva opera v Dresdnu, Kraljeva operna hiša Covent Garden v Londonu, Metropolitanska opera v New Yorku in Bastiljska opera v Parizu. Na koncertu ob odprtju svoje prve sezone na čelu Berlinskih filharmonikov je vodil poustvaritev Beethovnove Devete simfonije – tudi kot simbolno napoved programski usmerjenosti v jedro klasično-romantičnega repertoarja. Februarsko gostovanje bo resnična osebna izkaznica svojskega maestra, ki širi simfonični železni repertoar in opozarja na redko izvajane ali spregledane kompozicije: sopostavil bo namreč radostno pastoralo Brahmsa, sodobnost Zimmermannove zvočne študije in avantgardno tradicionalnost Lutosławskega.
Člani slavnega orkestra so tudi trije slovenski glasbeniki: hornist Andrej Žust, klarinetist Matic Kuder in basklarinetist Andraž Golob.
Berlinski filharmoniki v Cankarjevem domu
V Cankarjevem domu bo 18. februarja pri nas prvič gostoval eden najprestižnejših svetovnih orkestrov: Berlinski filharmoniki.