Estrada

DA UMRE(M) OD SMEHA

I.V.
26. 1. 2022, 16.00
Deli članek:

Zakaj se celo žalostni in razočarani ljudje smejejo, če jih kdo žgečka, in zakaj človek ne more žgečkati samega sebe ...

Politikin Zabavnik
DA UMRE(M) OD SMEHA

Ameriška psihologinja Christine Harris se ni dosti ozirala na posmehovanje kolegov, saj so to počeli velikokrat. Še naprej je proučevala žgečkanje in človekove reakcije, medtem ko ga žgečkajo. Zahvaljujoč vrsti poskusov, ki jih je izvedla s številnimi študenti psihologije, je odkrila skrivnost žgečkanja, najobčutljivejše predele telesa in seveda to, kako in zakaj ljudje reagirajo, ko jih žgečkajo.

"Ni osebe, ki bi se lahko branila pred žgečkanjem, ravno tako pa tudi tiste, ki se pri tem ne bi smejala. Številni psihologi ta smeh pripisujejo občutkom zadovoljstva in s tem izkazovanja želje, da bi se žgečkanje nadaljevalo ali ponovilo." je povedala Christine.

Pojasnilo za to protislovje je svojčas objavila v časopisu American Scientist. Med drugim je napisala, da neprijeten občutek, ki se pojavi med žgečkanjem, otroka spodbuja, da razvije načine obrambe in boja, smeh pa pri tem služi, da se taka vaja nadaljuje in ponovi. Odgovor na žgečkanje pri odraslih je le navada iz otroštva. Končni sklep raziskave pa kaže na to, da bi otroci, ki bi se z besom in jezo odzvali na žgečkanje, staršem in prijateljem preprečili navdušenje za sodelovanje pri igri, v kateri so pravzaprav sparingpartnerji svojim otrokom.

Politikin Zabavnik
DA UMRE(M) OD SMEHA

Delo Christine Harris seveda ni bil prvi poskus, da bi pojasnili vedenje nekoga, ki ga žgečkajo. Že angleški filozof, državnik, pisatelj in predhodnik novodobnega materializma Francis Bacon (1561–1626) je postavljal vprašanje, zakaj se celo žalostni in razočarani ljudje smejejo, kadar jih kdo žgečka.

Žgečkanje je bilo v srednjem veku tudi kazen, ki so jo mučitelji in rablji pogosto uporabljali. Stopala žrtve so premazali s soljo in pustili, da jih s svojim hrapavim jezikom liže koza.

Znano je, da človek samega sebe ne more žgečkati. Ne glede na to, kako zelo se trudi, se ne bo ne branil ne smejal. Ta pojav dolgo ni imel znanstvenega pojasnila in šele pred dvajsetimi leti so ameriški znanstveniki našli odgovor na to uganko.

Pri poskusu žgečkanja samega sebe se zdi, kot da del možganov drugemu delu sporoča: »To si le ti. Ne razburjaj se,« trdijo raziskovalci, ki so opazovali delovanje možganov pri poskusih samožgečkanja. Za to sporočanje so odgovorni mali možgani (cerebellum). Že zgodnejše raziskave so kazale na to, da mali možgani velikim sporočajo, kaj lahko pričakujejo od različnih gibov lastnega telesa.

Estrada

PR_nedaUkraden
Aktualove zvezde

Neda Ukraden pri vas doma

vid-valic, veseljak, janja-ulaga, nejc-drobnic, jutranja-budnica
Jutranja budnica na Veseljaku

Vid Valič: 'Ženska in moška pamet sta kot jin in jang'

Vojko Korošec isff , Franko Ascani predsednik Ficts  , Andrej Vodušek Radio1
Izjemen uspeh

Film Dežela junakov prejel medaljo in častno omembo na filmskem festivalu v Milanu

Anne Hathaway
Ameriški igralki

V novem Nolanovem filmu naj bi zaigrali tudi Anne Hathaway in Zendaya

blaž-geč-zvita-feltna-1
Publika jim daje energijo

Video: Za fante iz skupine Zvita feltna je vse leto Martinovo

best-fm-stozice
2. rojstni dan BEST FM

10 tisoč obiskovalcev v Stožicah uživalo v balkanskih ritmih

Zanimivosti

leteči tigri
Claire Lee Chennault

Leteči tigri so rešili Kitajsko

_DSC5241
Zanimivosti

Huawei predstavil nove pametne ure in pojasnil pomen zabeleženih podatkov

20241028_100059_100551
Zanimivosti

Kaj je tako posebnega pri Huawei napravah, da Ciril Komotar ne more brez njih?

gus
3400 kilometrov v napačno smer

Kraljevi pingvin Gus močno zataval s svoje domovine na Antarktiki

rep46-2024_naslovka
Zanimivosti

Vrtljiva vrata Anžeta Logarja: Nazaj v naročje k Janezu Janši

spanje
Različne zahteve glede na starost

Koliko spanca potrebujete glede na vašo starost?