Estrada

Kmalu bodo na ljudeh preizkušali BioNTechovo zdravilo za raka

kl
17. 9. 2021, 08.00
Posodobljeno: 17. 9. 2021, 12.01
Deli članek:

Zdravilo temelji na mRNA tehnologiji, podobni, kot je tehnologija cepiv proti COVIDu-19. Za uspešno se je izkazalo pri raku pljuč in melanomu, kožnemu raku.

Pixabay
Bo nova tehnologija pri zdravilu za raka uspešna?

Pri poskusih z laboratorijskimi miškami se je nova metoda zdravljenja pokazala za precej obetavno, zato jo bodo zdaj začeli preizkušati tudi na ljudeh. Gre za postopek, ki so ga razvili pri podjetju BioNTech, ki je razvilo tudi prvo mRNA cepivo proti Covidu-19.

Delovanje metode temelji na podobnih izhodiščih kot cepivo proti Covidu, stimulira telo, da začne proizvajati določene spojine, v tem primeru citokine, ki imajo proti tumorski učinek.

Citokini so beljakovine, ki jih telo sicer normalno proizvaja in pretekle raziskave so pokazale, da njihovo dodajanje na območja, ki jih je prizadel tumor, le-tega zmanjšajo ali celo popolnoma uničijo. Vendar so dosedanje citkokinske terapije imele tudi zelo slabe stranske učinke, zato jih niso na široko izvajali.

Nova terapija, ki temelji na mRNA tehnologiji pa je zaenkrat vsaj na miših pokazala malo ali pa nič stranskih učinkov. Gre za način, ki telo "prisili", da začne proizvajati citokine na prizadetem mestu in ne po celem telesu, kar prepreči t.i. "citokinsko nevihto", izraz, ki ga poznamo tudi iz sedanje pandemije, in ki je eden najpogostejših povzročiteljev smrti zaradi Covida in pri nekaterih drugih boleznih.

Poskusi, ki so jih izvajali na miših z melanomom (kožnim rakom), so pokazali, da je uporaba zdravila zmanjšala tumor, prav tako pa je preprečila rast tumorjev v pljučih. Poleg tega niso zabeležili nobenih vidnih stranskih učinkov.

Zdaj so se znanstveniki odločili za poskuse na ljudeh. V študiji, ki že poteka. so se usmerili prevdsem na kožnega raka in trde tumorje, v prihodnosti pa se bodo usmerili tudi na druge.