"Evropi in svetu želimo sporočiti, da rock'n'roll ni mrtev," je takoj po zmagi evropskemu občinstvu sporočil Damiano David, pevec skupine Måneskin, ki je tako po 31 letih Pesem Evrovizije znova pripeljal v Italijo.
Italija si je zmago priborila z glasovi občinstva, saj so nacionalne žirije več glasov namenile švicarskemu pevcu Gjon's Tearsu. Tako po glasovih žirije kot po končnem izidu je bila druga francoska pevka Barbara Pravi.
Na letošnjem tekmovanju za Pesem Evrovizije je sodelovalo 39 držav. Iz prvega predizbora so se v veliki finale uvrstili predstavniki Norveška, Izrael, Rusija, Azerbajdžan, Malta, Litva, Ciper, Švedska, Belgija in Ukrajina, iz drugega predizbora pa predstavniki Albanije, Srbije, Bolgarije, Moldavije, Portugalske, Islandije, San Marina, Švice, Grčije in Finske. Neposredno v veliki finale se je uvrstilo šest držav: Nizozemska kot letošnja gostiteljica ter predstavniki 'velikih pet' - Francija, Italija, Nemčija, Španija in Velika Britanija.
Največja osmoljenka letošnje Evrovizije je Velika Britanija, ki ni prejela nobene točke – ne od strokovnih žirij in ne od gledalcev.
V spremljevalnem programu so nastopili nizozemski DJ Afrojack, Glennis Grace, Wulf in orkester mladih, nadarjenih glasbenikov. Na številnih rotterdamskih strehah so nastopili tudi številni pretekli zmagovalci Pesmi Evrovizije Måns Zelmerlöw, Teach-In, Sandra Kim, Lenny Kuhr, Helena Paparizou in Lordi. Šov program je zaključil Laurence Duncan, zmagovalec zadnje Pesmi Evrovizije, ki je s pesmijo Arcade letošnji evrovizijski izbor pripeljal v Rotterdam. Poleg evrovizijske, je predstavil tudi svojo novo pesem Stars.
Na stavnicah so sicer bile najvišje uvrščene Italija, Francija, Malta in Ukrajina. Slovenska predstavnica Ana Soklič pa se, kot vemo, v finale ni uvrstila.
Zmagovalno skladbo so izbrali gledalci in poslušalci prek telefonskega glasovanja in petčlanske strokovne žirije v vseh 39-ih državah udeleženkah. Slovensko strokovno žirijo so sestavljali Maja Keuc – Amaya, glasbenica, pevka in predstavnica Slovenije na Pesmi Evrovizije 2011, Nuša Derenda, pevka in predstavnica Slovenije na Pesmi Evrovizije 2001, Bojan Cvjetićanin, glasbenik, pevec skupine Joker Out ter voditelj projekta in oddaje EMA Freš, Raay, glasbenik, skladatelj, glasbeni producent, avtor evrovizijskih skladb, ki so zastopale Slovenijo 2014 in 2015 ter član Maraaye, predstavnika Slovenije na Pesmi Evrovizije 2015, in Boštjan Grabnar, skladatelj, glasbeni producent in soavtor aranžmajev evrovizijskih skladb, ki so zastopale Slovenijo 2006 in 2011.
Naši žirantje so dali 1 točko Izraelu, 2 Franciji, 3 Grčiji, 4 Finski, 5 Malti, 6 Belgiji, 7 Švici, 8 Rusiji, 10 Islandiji in velikih 12 zmagovalki Italiji. Gledalcem je bila bolj naklonjena Srbija, dodelili so jim 12 točk. Nato pa smo dali še 10 Italiji, osem Grčiji, sedem Ukrajini, šest Franciji, pet Švici, štiri Finski, tri Islandiji, dve Norveški in eno Rusiji.
"Kje bo prihodnje leto potekal izbor je še prerano govoriti, bodo pa po vsej verjetnosti maja 2022 vse poti vodile v Rim," meni evrovizijski poznavalec Alesh Maatko, ki je imel sicer svojo favoritkinjo, Francozinjo Barbaro Pravi. "Kljub temu sem vesel za zmago Italijanov, saj bo, če bo le vse po sreči, italijanski RAI pripravil vsaj malce drugačen evrovizijskih izbor, sploh kar se tiče scenografije, pri katerih Italijani blestijo. Upam, da bo v svetlejših tonih ali pa vsaj takšna, kot jo poznamo na Sanremu. Še danes se spominjam tiste zgodbe iz leta 1991, ko je evrovizijski izbor potekal v znamenitih studiih Cinecittà, kjer so za sceno izbrali filmski svet."