Estrada

Prihaja Dr. Google: Bo nadomestil dermatologe?

M.K.
21. 5. 2021, 12.30
Deli članek:

Umetna inteligenca bo diagnosticirala 288 kožnih stanj na virtualnih sestankih z računalniškim “zdravnikom”.

Shutterstock
Je umetna inteligenca dovolj inteligentna, da postavi pravo diagnozo?

Google je pred kratkim ljudem omogočil, da se prijavijo na seznam zainteresiranih, ki bodo obveščeni o vseh prihodnjih raziskavah in programih zgodnjega dostopa in testiranja dermatološkega asistenta, ki ga poganja umetna inteligenca. 

Tehnološki velikan je napovedal, da bo novo orodje lahko diagnosticiralo težave s kožo uporabnikov od doma. Aplikacija bo dala povsem nov pomen besedni zvezi “dr. Google”, ki jo zdaj enačimo s samodiagnosticiranjem s pomočjo informacij s spleta. 

Spletni doktor bo lahko diagnosticiral do 288 kožnih bolezni na podlagi fotografij uporabnikov. 

Po podatkih informacijskega podjetja, vsako leto zabeležijo preko deset milijard iskalnih nizov, ki so povezani s kožo, lasmi in nohti, saj kar dve milijardi ljudi trpi za določenim dermatološkim stanjem. Njihov odgovor na pomanjkanje specialistov je orodje, ki s pomočjo analize odgovorov pacienta na določena vprašanja in fotografij njegove kože ponudi nekaj možnosti diagnoze.

Shutterstock
Bi zaupali "spletnemu zdravniku"?

Na googlovem blogu so zapisali: “Naše orodje za pomoč pri dermatologiji, ki ga poganja umetna inteligenca, je spletna aplikacija, za katero predvidevamo, da bo na voljo že letos. Tako upamo, da bomo lažje ugotovili, kaj se dogaja z našo kožo - kar od doma.”

Orodje bo delovalo tako, da nas bo po zagonu prosilo za tri fotografije kože, nohtov ali las z različnih zornih kotov. Nato bo umetna inteligenca postavila nekaj vprašanj o tipu kože, trajanju težave in drugih simptomih ter tako zožila možnosti diagnoze. Na koncu nam bo ponudilo nekaj možnih diagnoz, ki jih lahko naprej sami bolj podrobno raziščemo. 

Google je seveda pripomnil, da ne glede na to, kako napredno je njihovo orodje in umetna inteligenca, ki stoji za njim, ga ne smemo uporabljati namesto strokovne pomoči. “Namen orodja ni postaviti diagnozo, niti nadomestiti nasveta zdravnika, saj je za številna stanja in bolezni treba opraviti fizični pregled ali določene raziskave. Namen orodja je le ponuditi pravilne in smiselne informacije, da se lahko bolje informirani odločite o naslednjem koraku,” so še zapisali na blogu.

Za izdelavo tehnologije je Google potreboval tri leta raziskav, strojnega učenja in razvoja. Najnovejše študije Googlovih raziskovalcev so bile objavljene v mreži JAMA Network, ki kažejo, kako lahko zdravniki, ki niso specialisti, uporabljajo orodja, ki temeljijo na umetni inteligenci, da izboljšajo sposobnosti diagnoze določenih kožnih stanj.

Pri Googlu so zatrdili, da njihovi recenzirani članki potrjujejo model umetne inteligence, ki ga orodje uporablja in so zato zainteresiranim odprli prijave za testiranje.