S prezgodnjo potezo izogiba stopnicam lahko pospešimo poslabšanje zdravja in gibljivosti, ki ga pripisujemo staranju. Posledični pojav, ki ga nekateri imenujejo tudi “bungalovska noga,” zajema oslabitev mišic na nogi, ki je še posebej izrazito pri ljudeh, ki so se preselili v pritlično stanovanje in živijo brez vsakodnevnega izziva stopnic.
Hoja po stopnicah je dober način za ohranjanje močnih mišic. Če vsak dan prehodimo večje število stopnic, pa nam to predstavlja tudi aerobni izziv.
Koliko naš dom neposredno prispeva k upadu fizičnih sposobnosti, so ugotavljali v japonski študiji iz leta 2018, v kateri je sodelovalo več kot 6000 ljudi, starih 65 let ali več. Ti so se delili na tiste, ki so živeli v pritličnem stanovanju, tiste, ki jih je do stanovanja pripeljalo dvigalo, in tiste, ki so se vsak dan morali povzpeti na stopnišče. Spremljali so jih kar tri leta in izsledke objavili v reviji BMC Geriatrics. Ugotovili so, da imajo stopnice vpliv na vzdrževanje dobre telesne kondicije v starosti.
Veliko težav z gibljivostjo je posledica slabih gibalnih navad, ki jih ljudje sčasoma razvijemo. Namesto da bi se lotili osnovnih težav, kot so otrdele, boleče ali šibke mišice, vse simptome enostavno pripišemo staranju. Pogosto so takšni problemi rešljivi, če le ostanemo čim bolj (in pravilno) aktivni.
Dobra plat hoje po stopnicah je, da aktivira štiri ključne mišične skupine in ohranja močne sklepe, ki so ključni za pokretnost starejših. Od 40. leta dalja namreč izgubimo povprečno 0,5 odstotka mišične mase letno. V zrelih letih imamo le pol do dve tretjine mišične mase, ki smo jo imeli, ko smo bili mlajši - a postopek lahko upočasnimo, če smo aktivni. Tako bi lahko imel zelo aktiven 80-letnik enako količino mišične mase kot mlajša oseba.