Estrada

Cepivo, ki obeta še več

kl
8. 4. 2021, 17.00
Deli članek:

V več državah preizkušajo novo cepivo proti koronavirusu, ki bo lahko spremenilo način, predvsem pa hitrost boja proti pandemiji.

Pixabay
Pandemija je pospešila razvoj novih cepiv

Če ima pandemija covida-19 kakšen pozitiven učinek, je to nedvomno izjemen pospešek pri iskanju in razvoju cepiv, kakršnega znanost še ni doživela. V izjemno kratkem času so znanstveniki uspeli razviti in pridobiti vrsto uspešnih cepiv proti novemu koronavirusu, pri tem pa uporabili tehnologije, ki so pred tem vrsto let bile "v plenicah".

Ena izmed novih tehnologij, ki so jo v tem času razvili je sedaj prinesla cepivo s skoraj znanstveno fantastičnim imenom NDV-HXP-S, ki so ga začeli klinično preizkušati v Braziliji, Mehiki, Vietnamu in na Tajskem. Pričakovanja so velika, obeti pa spodbudni.

V sorazmerno kratem času bi, če se bo izkazalo, da je cepivo varno, pridobili na milijarde doz.

Znanstveniki namreč na podlagi prejšnjih raziskav menijo, da novo cepivo spodbuja tvorbo še močnejših in bolj učinkovitih protiteles za boj proti novemu koronavirusu, kot to naredijo dosedanja cepiva, ki so že v uporabi.

In ne le to. Cepivo je tudi cenejše in veliko enostavnejše za pridobivanje v primerjavi z ostalimi.

Za razliko od obstoječih cepiv, kot sta Pfizerjevo in Johnson & Johnsonovo, ki ju morajo proizvajati v specializiranih tovarnah in uporabljati težko pridobljive sestavine, je novo cepivo mogoče pridobivati iz kurjih jajc. V tem je njegovo pridobivanje podobno pridobivanju cepiv proti gripi in to pomeni, da bi lahko v sorazmerno kratkem času ustvarili na milijarde doz cepiva in ga razposlali po svetu.

To je posebej pomembno za tiste države, ki že sedaj močno zaostajajo pri pridobivanju cepiva proti Covidu-19, ker enostavno nimajo dovolj denarja.

Najprej pa morajo seveda dokazati, da je novo cepivo varno in da zares dobro deluje. To bodo pokazali prav klinični testi, ki so sedaj v teku. Dosedanja preizkušanja na živalih so nadvse obetavna.

"Z gotovostjo lahko trdim, da lahko proti virusu Sars-CoV-2 zaščitim vsakega hrčka in miš na tem svetu," pravi Dr. Peter Palese, vodja raziskav. "Vendar še vedno ni znano, kako je cepivo učinkovito pri ljudeh," dodaja.

Prva faza kliničnih raziskav na ljudeh naj bi bila končana julija, končne faze pa bodo potekale še nekaj naslednjih mesecev. Kljub temu, da se to zdi veliko, pa je to še vedno sorazmerno kratek čas v primerjavi z "normalnim" razvojem cepiv, ki lahko traja leta dolgo.

"Gre za finiš v dirki za zaščito pred Covidom," pravi Dr. Bruce Innis iz centra PATH za inovacije v pridelavi in dostopanju do cepiv, ki koordinira raziskavo. "Menim, da gre za prvovrstno cepivo."

(povzeto po članku iz časopisa New York Times)