Javno življenje se je za dve minuti v molku popolnoma ustavilo. Te dve minuti so posvečeni spominu na šest milijonov Judov, pobitih v drugi svetovni vojni.
Danes (četrtek, 8.4.) se je ob 10. uri za nekaj časa življenje ustavilo. Zazvenele so sirene na dan spomina na žrtve, enem najbolj slovesnih dni na izraelskem koledarju. Za dve minuti se vsi ustavijo in v tišini spomnijo na žrtve. Na cestah se ustavijo avtomobili in javni prevoz, ustavi se pouk in nakupovanje. Ljudje stojijo mirno, s spuščenimi glavami.
Na dan spomina na holokavst se mnogi preživeli udeležijo spominskih slovesnosti, delijo zgodbe z mlajšimi generacijami in sodelujejo v spominskih pohodih v nekdanjih koncentracijskih taboriščih v Evropi.
Mnogi, ki so preživeli holokavst se zdaj nahajajo v stiski, saj glede na ankete si kar 43 % ne more privoščiti očal, 33 % zobozdravstvene oskrbe in 27 % ne more plačati slušnih aparatov.
Po podatkih Izraelskega državnega urada za statistiko, je konec leta 2020 v Izraelu živelo 179.600 ljudi, ki so bili opredeljeni kot žrtve oziroma preživeli holokavsta. Dve tretjini teh prihaja iz Evrope, 11 % iz Izaka, 16 % iz Maroka, 4 % iz Tunizije in po 2 % iz Alžirije in Libije.
Približno 40 % preživelih se je v Izrael preselilo do leta 1951, več kot tretjina pa v zadnjem valu priseljevanja v devetdesetih letih. Le 1,8 % preživelih ali približno 3200 ljudi prihaja iz Nemčije in Avstrije.
Današnji preživeli so vsi starejši od 75 let - druga svetovna vojna se je namreč končala pred 75 leti - približno 17 % jih je starejših od 90 let. Konec leta 2020 je bilo v Izraelu približno 850 preživelih holokavst, starih 100 ali več let.