Estrada

Kako izbrati kuhinjsko posodo? 6 KORAKOV do pravilne izbire

M. K.
30. 3. 2021, 12.30
Posodobljeno: 16. 8. 2024, 08.07
Deli članek:

Pred ogromno ponudbo različnih loncev, kozic in ponev pa se velikokrat počutimo zmedeno in nebogljeno. Kaj izbrati? Je ena posoda res boljša od druge?

Shutterstock
Kako izberemo pravo kuhinjsko posodo?

Je to odvisno od materiala, kakovosti izdelave, cene ali mogoče blagovne znamke? Tu so odgovori, ki ste jih iskali.

Priprava obrokov mora biti enostavna, hitra, jedi pa morajo omamno zadišati. Potrebovali bomo več različno velikih loncev in ponev, ki jih moramo opremiti z ustreznimi pokrovkami, da bodo zadržale vodo in toploto v posodi in bo kuhanje hitrejše. Ker nabava kuhinjske posode ni majhen zalogaj, se velikokrat odločimo za sete oziroma garniture posod, saj so cenovno ugodnejše. Nato pa nekaterih delov teh garnitur sploh ne uporabljamo. Se nam je torej res splačalo? 

Shutterstock
/

6 KORAKOV DO PRAVILNEGA NAKUPA

S pomočjo tega kratkega vodnika v šestih korakih se bomo lažje in bolje odločali o nakupu kuhinjske posode. 

Dreamstime
kuhanje

1. CENA

Profesionalna kuhinjska oprema, ki jo uporabljajo svetovno priznani kuharji, je zagotovo prava izbira, a redko kdo ima primeren budžet za takšne več tisoč evrov visoke investicije. Dobra novica je, da za kakovosten lonec ni treba odšteti celega bogastva. Določiti si moramo torej skrajno cenovno mejo in razmisliti, katere so najpomembnejše lastnosti, ki jih želimo pri svoji posodi. Pri ceni moramo upoštevati, da bomo ta nakup opravili le nekajkrat ali celo le enkrat v življenju. Zato nikar ne gre preveč varčevati.

dreamstime
Kadar česa ne okusite, je vzrok vaš nedelujoči vonj

2. UPORABA

Razmisliti moramo, kaj največkrat kuhamo. Tako bomo izbrali garnituro oziroma posamezne kose, ki bodo ustrezali našemu načinu življenja. V posodo, ki jo največkrat uporabimo, lahko investiramo kakšen cekin več. Nekaj časa opazujmo svoje kuhinjske navade s posebno pozornostjo na kozice, lonce in ponve, ki jih največkrat uporabljamo. To lahko storimo tudi tako, da najprej vso posodo spravimo v en predal in nato le tisto, ki jo uporabimo, spravimo v drugi. Posoda, ki bo ostala v prvem predalu, nam je očitno odveč. 

Če želimo posodo pomivati v pomivalnem stroju, moramo biti pozorni, da izberemo temu primerno. Aluminijasta posoda s premazi proti prijemanju se navadno v stroju ne bo najbolje obnesla, saj premazi niso odporni proti visokim temperaturam in abrazivnim čistilnim sredstvom. Tudi litoželezna posoda ni najprimernejša za strojno pomivanje. 

Pozorni moramo biti tudi na odpornost posode proti visokim temperaturam, saj jo bomo le tako lahko uporabljali tudi v pečici.

Shutterstock
Kako izberemo pravo kuhinjsko posodo?

3. MATERIAL

Ste se že kdaj pri izbiri posode srečali s pojmom reaktivnosti? Reaktivnost je nagnjenje spojine, da kemično reagira z drugimi snovmi in s seboj, pri čemer se sprošča energija. Hrana in posoda tako lahko reagirajo med seboj, na proces pa najbolj vpliva temperatura, saj vroča hrana veliko hitreje reagira kot hladna. Poleg tega mastna, kisla in bolj vodena hrana reagira hitreje. Olje in kis zato shranjujemo le v steklenicah.

Posode iz reaktivnih materialov so si prisvojile naslov nezdrave izbire. Prvo mesto med temi pripada teflonu, ki je osvojil srca kuharjev po vsem svetu, zaradi odličnega izogibanja neprijetnemu prijemanju hrane. V njem lahko kuhamo z zelo malo maščobe, žal pa se je izkazalo, da je zdravju škodljiv, in ga zato danes odsvetujejo. Na seznamu manj zdravih materialov sta se znašla tudi aluminij in baker, ki sta oba reaktivna. Baker sicer zelo dobro prevaja toploto in je v njem priprava jedi prijetna in preprosta, a izjemno reagira z nekaterimi jedmi, predvsem kislimi. 

Shutterstock
Kako izberemo pravo kuhinjsko posodo?

Med kovinami je najbolje izbrati nerjaveče jeklo, ki je najmanj reaktivno. Dobra alternativa je tudi litoželezna posoda, vendar ni primerna za dolgotrajno kuhanje, saj se iz nje začnejo sproščati ioni železa.

Kaj je torej najboljša izbira? Skoraj ne bi verjeli, a jo najdemo v omarah naših babic. To je emajlirana posoda. Izdelana je s posebnim postopkom, ki kovino prevleče s steklom, in če zanjo lepo skrbimo, je lahko skoraj večna. Tudi pri tem materialu pa obstaja več kategorij posode, kajti čim tanjši je stekleni premaz, tem prej bo razpokal in se poškodoval. Edina slaba lastnost emajlirane posode je nekoliko višja cena

Dobra izbira je tudi popolnoma steklena posoda, ki pa jo navadno uporabljamo za pečenje v pečici.

4. TRAJNOST

Nekateri materiali so odpornejši in vzdržljivejši od drugih. Najbolj trajni sta nerjaveče jeklo in lito železo. Posode z raznimi premazi proti prijemanju ne bodo zdržale več kot pet let uporabe. Zaradi veliko nižje cene pa jih takrat zlahka nadomestimo.

5. KVANTITETA

Koliko loncev zares uporabljamo? Običajna družinska kuhinja za lastno uporabo ne potrebuje 20-delne garniture. Nakup takšnega seta pomeni nepotreben udarec za našo denarnico in izgubo dragocenega prostora v kuhinji. Katero je torej magično število? Običajno gospodinjstvo potrebuje okrog 10 kosov kuhinjske posode, ki jih lahko kupimo tudi kot set.

Profimedia

6. VRSTA KUHALNIKA

Izbira posode bo v veliki meri odvisna tudi od našega kuhinjskega štedilnika. Za običajne plinske štedilnike, ki so še vedno med gospodinjstvi najbolj priljubljeni, so najprimernejši okrogli lonci in kozice, saj se bodo enakomerno segrevali. 

Na steklokeramičnih ploščah se ne bodo najbolje obnesle posode iz grobih materialov, kot na primer litoželezne, saj lahko površino poškodujejo. 

Za indukcijske štedilnike so najprimernejše posode iz nerjavečega jekla ali aluminijaste posode s premazi proti prijemanju, ki so prilagojene za takšno vrsto kuhalnika. 

Emajlirano posodo lahko uporabljamo na vseh vrstah kuhalnikov, pri indukciji pa moramo paziti, da posodo segrejemo postopoma, saj se železno jedro in emajl različno hitro raztezata in bi se s prehitrim segrevanjem posoda deformirala.