1. ODSTRANIMO PRAH
Čez zimo so naše sobne rastline nabrale sloj prahu, ki se v spremljavi z vlago ali celo maščobo (v kuhinji) v zraku precej trdovratno drži njihovih listov. Čas je, da temeljito očistimo tudi zelene prijateljice. To storimo nežno, z vlažno krpo.
2. PRESAJAMO
Pravilno občasno presajanje bo spodbudilo rastline k rasti. Običajno je to projekt, ki se ga lotimo v začetku pomladi, torej marca in aprila. Za nekatere sobne rastline je presajanje lahko zelo stresno in jim potencialno škoduje. Zato je vredno dobro presoditi, ali je presajanje nujno. Najprej bodo prišle na vrsto tiste, ki so že krepko prerasle svoj dom in se jim je rast skoraj popolnoma ustavila ali so postale zelo »žejne«.
Zakaj in kako presajamo?
Večino lončnic presadimo le enkrat na leto, nekatere hitro rastoče pa je treba presaditi večkrat. Vendar tega nikakor ne smemo početi v času cvetenja ali tik pred tem.
Ker iz prsti, v kateri rastlina biva, s svojimi koreninami črpa pomembne hranilne snovi, ki se sčasoma porabijo, jo moramo presaditi ali drugače zagotoviti ta porabljena hranila. Dodamo lahko novo, s hranilnimi snovmi bogato prst. Lončnice presajamo tudi zato, ker večina rastlin v enem letu preraste lonček, v katerem stanuje, in postane utesnjena. Da ji zagotovimo primeren življenjski prostor, v katerem njene korenine ne bodo pregosto razporejene, jo moramo presaditi v večji lonček.
Kako vemo, da je čas za presaditev rastline v večji lonček? Rastlina nam bo to sama sporočila, saj se bo njena rast upočasnila, prst bo kljub zalivanju hitro suha, korenine pa bodo rasle skozi odcedne luknje. Ko bomo takšno rastlino vzeli iz lončka, bodo ob robovih korenine zelo gosto prepredene in prsti skoraj ne bo videti.
Pri presajanju sobnih rastlin je zelo pomembno, da izberemo pravo mešanico prsti, ki bo vsebovala vse hranilne snovi za potrebe dotične rastline. Pozanimajte se, kakšno vrsto zemlje in katera hranila potrebujejo lončnice, ki jih nameravate presaditi.
3. ZALIVAMO Z OBČUTKOM
Pozimi smo svoje sobne rastline precej manj zalivali, saj so povečini mirovale. Spomladi, predvsem ko se temperature nekoliko dvignejo, pa bodo potrebovale nekaj več vode. Zato je pomembno, da pogosteje preverjamo prst. Vendar pozor, nikar jih ne zalivajmo prepogosto, saj jim hitro lahko škodujemo.
4. PAZIMO NA SVETLOBO
Če smo pred zimo svoje lončnice premaknili tik ob okno, da so bile deležne vsaj tisto malo sončne svetlobe, jih bomo zdaj nekoliko odmaknili. Premočno sonce, še posebej skozi okno, jih lahko ožge.