Z nastopi na kar štirih odrih, a brez krikov navdušene publike se bo 63. podelitev prestižnih glasbenih nagrad, Grammyjev (gramofončkov), ki so jih sinoči podelili v Los Angelesu, zagotovo zapisala v zgodovino.
Že zato, ker je prireditvi, kot mnogo drugim izvedbo narekovala pandemija. Podelitev so prenašali le na televiziji in na spletu, vendar pa so bila prizorišča raztresena po ZDA - ne le v Los Angelesu, pač pa tudi v Newyorškem Harlemu, prestolnici countryja, Nashvillu in drugje.
V zgodovino bo podelitev prišla tudi, ker so - v nasprotju s tradicijo - tokrat prestižne gramofončke zvezdam iz glasbenega sveta podeljevali barmani, varnostniki in snažilke, zaposleni v več milijard dolarjev vredni prireditveni industriji, ki je zaradi pandemije praktično zamrla.
Postavljeni novi rekordi
Prvega je postavila mega zvezda R&B-ja Beyoncé, ki je domov odnesla kar štiri gramofončke in je sedaj največkrat nagrajena ženska izvajalka.
S številom osvojenih Grammyjev se je Beyoncé - ki je bila doslej nominirana rekordnih 79-krat - tako izenačila s "super producentom" Quincijem Jonesom, nevarno pa se je približala rekorderju, dirigentu klasične glasbe, Siru Georgu Soltiju, ki kraljuje med dobitniki z 31-imi gramofončki.
Drugi rekord pa je postavila Taylor Swift, ki je postala prva izvajalka, ki ji je uspelo grammyja za album leta osvojiti že tretjič.
Svojevrsten rekord je postavila tudi raperka Meghan Thee Stallion. Ne zato, ker je osvojila Grammyja kot najboljša debitantka, pač pa zato, ker je bila prva raperka, ki je to nagrado osvojila za najboljšo rap skladbo. To pred njo ni uspelo nobeni od bivših in trenutnih "kraljic rapa", kot so recimo Salt'N'Pepa, Queen Latifah, Missy Elliot, Lauryn Hill, Nicki Minaj ali Cardi B...
Prvič se je med nominirance za Grammyja uvrstila K-pop skupina, BTS. Nominirani so bili le v eni kategoriji, "najboljši pop nastop dua ali skupine", in ostali praznih rok, vendar so se vpisali v zgodovino.
Le malo je manjkalo, pa bi med svoje Oskarje prvi gramofonček lahko na domačo polico postavila "super oskarjevka" Meryl Streep, ki je bila nominirana v kategoriji zvočnih knjig. Tudi druga oskarjevka, Renée Zellweger, je ostala praznih rok, čeprav je bila nominirana v kategoriji "najboljša vokalna izvedba v tradicionalni pop glasbi".
In ko smo že pri prvič, letošnjo podelitev je prvič vodil kanadski komik Trevor Noah.
Veliki štirje
Vseh kategorij, ki se potegujejo za Grammyja je sicer skoraj 2.400, natančneje 2.375. V nedeljo pa so jihglasbenim ustvarjalcem v različnih glasbenih zvrsteh - od klasične do sodobne glasbe podelili 83, čeprav največ pozornosti ponavadi pritegne le razglasitev "velikih štirih" - albuma leta, posnetka leta, pesmi leta in debitanta leta.
Pa poglejmo, kdo so bili zmagovalci v teh kategorijah in koga so "premagali".
Posnetek leta
"Everything I Wanted" — Billie Eilish
Ostali nominiranci:
- "Black Parade" — Beyoncé
- "Colors" — Black Pumas
- "Rockstar" — DaBaby featuring Roddy Ricch
- "Say So" — Doja Cat
- "Don't Start Now" — Dua Lipa
- "Circles" — Post Malone
- "Savage" — Megan Thee Stallion featuring Beyoncé
Album leta
"Folklore" — Taylor Swift
Ostali nominiranci:
- "Chilombo" — Jhené Aiko
- "Black Pumas" (Deluxe Edition) — Black Pumas
- "Everyday Life" — Coldplay
- "Djesse Vol. 3" — Jacob Collier
- "Women in Music Pt. III" — Haim
- "Future Nostalgia" — Dua Lipa
- "Hollywood's Bleeding" — Post Malone
Pesem leta
"I Can't Breathe" — H.E.R.
Ostali nominiranci:
- "Black Parade" — Beyoncé
- "The Box" — Roddy Ricch
- "Cardigan" — Taylor Swift
- "Circles" — Post Malone
- "Don't Start Now" — Dua Lipa
- "Everything I Wanted" — Billie Eilish
- "If the World Was Ending" — JP Saxe featuring Julia Michaels
Najboljši debitant
Megan Thee Stallion
Ostali nominiranci:
- Ingrid Andress
- Phoebe Bridgers
- Noah Cyrus
- Chika
- D Smoke
- Doja Cat
- Kaytranada
Ena večjih "osmoljenk" je bila tudi Dua Lipa, ki se je po številu nominacij letos skupaj s Taylor Swift drenjala na drugem mestu. Imeli sta jih po šest. Čeprav sta obe odnesli domov le po enega Grammyja, je Taylor osvojila enega od "velike četverice", Dua pa "le" za najboljši pop vokalni album, "Future Nostalgia"
S petimi nominacijami je bila med svežimi imeni v ospredju pevka in avtorica Brittany Howard, sicer bolj znana kot pevka skupine Alabama Shakes, ki je pozornost pritegnila s studijskim prvencem Jaime. Na koncu je osvojila Grammyja za najboljšo rock pesem "Stay High".
Štiri nominacije je v glavnih pop kategorijah prejel Justin Bieber, ki je na koncu osvojil le gramofonček za najboljši nastop country dua ali skupine za "10,000 Hours" kot soizvajalec skupaj z duom Dan + Shay.
Veliko bolje jo je odnesla Billie Eilish, ki je od štirih nominacij zmagala v dveh kategorijah in domov odnesla Grammyja za posnetek leta (enega od "velike četverice"), poleg tega pa še za najboljšo pesem, napisano za vizualni medij, za "No Time to Die".
Podelitev v znamenju "črnih življenj, ki štejejo"
Lahko bi rekli, da je bila letošnja podelitev precej v znamenju gibanja "Black Lives Matter" ("Črna življenja štejejo"), ki je v ZDA vzniknilo lani, ko je med aretacijo v Minneapolisu zaradi nasilja policista umrl temnopolti George Floyd.
Njegove zadnje besede "I can't breathe" ("Ne morem dihati") je v svojo pesem vključila R&B pevka H.E.R., s pravim imenom Gabriella Wilson, in zanjo prejela Grammyja za pesem leta. "Nikoli si nisem mislila, da se bodo moji strahovi in bolečina spremenili v nekaj vplivnega," je dejala H.E.R. ob prejemu nagrade. "To je razlog zaradi katerega pišem glasbo," je dodala v zahvalnem govoru.
Policijsko nasilje nad neoboroženimi temnopoltimi Američani pa je odseval tudi nastop raperja Lil Babyja, ki je vanj nastopil posnetke iz resničnega življenja mnogih temnopoltih v državi in gorečih stavb, ki so zagorele v nemirih. Na odru se mu je pridružila tudi aktivistka Tamika Mallory, ki je pozvala: "Moj narod, čas je da vstanemo. Čas je, da zahtevamo svobodo, ki jo obljublja ta dežela."
Na rasno neenakopravnost v ZDA pa je s svojim nastopom opozorila tudi country pevka Mickey Guyton, z izvedbo pesmi "Black Like Me" ("Črn kot jaz").
Seveda pa pri tem ne moremo tudi mimo albuma "Black Parade", s katerim se je Beyoncé poklonila zgodovini, ponosu, aktivizmu in kulturi temnopoltih Američanov, in ki je bil nominiran za štiri Grammyje, zvezdi pa je prinesel rekordnega, 28-tega.