Estrada

Igor Bračič: Seveda se ljudje tudi pritožujejo, a v glavnem gre za nergače

Teja Pelko
30. 1. 2021, 19.55
Posodobljeno: 31. 1. 2021, 11.43
Deli članek:

Sobotni večeri na TV SLO 1 bodo od 30. januarja znova v znamenju satire, za katero bo tudi v novi, peti sezoni, poskrbela uigrana ekipa ustvarjalcev oddaje Kaj dogaja?

Adrian Pregelj
Igor Bračič

O njej, pa tudi o samocenzuri in naših politikih, smo se za revijo VKLOP/STOP, ki vas že čaka na prodajnih mestih, pogovarjali z glavnim scenaristom oddaje Igorjem Bračičem.

30. januarja prihaja nova sezona oddaje Kaj dogaja? Če bi vas: »Kaj dogaja?« danes vprašal znanec na cesti, kaj bi mu odgovorili?
Prosim, stopi malo bolj stran pa daj si masko gor, ker zdaj začenjamo novo sezono in ni šans, da moram v karanteno.

Boste v novi sezoni postregli s kakšnimi novostmi?
Med sezonama smo imeli malo manj časa kot običajno, zato velikih sprememb in novosti še ne bo. Malce smo prevetrili vloge reporterjev, dodali bomo še kak skeč in kakšnega gosta več in seveda ohranili vse rubrike, ki jih imajo gledalci najraje: PUP TV in Malo teraso.

Kako je s pravicami za pesmi za Malo teraso? Jih je težko dobiti?
Pravice za skladbe načeloma niso največji problem, saj za satirične priredbe dovoljenj v resnici ne potrebujemo. Kljub temu se potrudimo in avtorje oziroma izvajalce pred snemanjem vsakič obvestimo o tem, da bomo predelovali njihovo pesem. Večina nima nič proti, nekateri so celo navdušeni, se je pa že zgodilo tudi, da nas je kdo od avtorjev prosil, da neke pesmi ne uporabimo, saj ima zanj neki poseben pomen. Takrat želje avtorja seveda upoštevamo.

»Trdno verjamem v reklo, da če se nad tvojim delom nihče ne pritožuje, verjetno ne delaš ničesar pomembnega.«

Gledalci razumejo, da gre za satiro, ali (še vedno) dobite veliko ogorčenih komentarjev? 
Trdno verjamem v reklo, da če se nad tvojim delom nihče ne pritožuje, verjetno ne delaš ničesar pomembnega. Seveda se ljudje tudi pritožujejo, a v glavnem gre za nergače, ki jih bolj moti samo dejstvo, da se o neki temi govori, ne pa sam način. Pa za polovico se izkaže, da sploh niso poslušali komada.

Se kdaj samocenzurirate? So kje meje ali ste zagovornik svobode govora za vsako ceno?
Svoboda govora je dandanes postala floskula, s katero se veselo opleta, ne da bi se večina ljudi zavedala, kaj termin sploh pomeni. Glavna obstranska težava pa je nerazumevanje, da svoboda do govora ne pomeni tudi svobode od posledic tega govora. Podobno je s terminom samocenzura. Če pod njo razumemo to, da ne napišem čisto vsake bedarije, ki se je spomnim, ne da bi razmislil o posledicah svojih besed, potem se seveda samocenzuriram. Če pa pod to razumemo, da ne pišem o kakšni temi, ker se bojim političnih oziroma poslovnih posledic ali uredniških pritiskov, potem pa seveda ne.

Kot je nedavno sicer izkusil tudi Donald Trump, popolne svobode – vsaj na družbenih omrežij – ni. Kako gledate na to, da lahko o tem, o čem se lahko govori in o čem ne, odločajo zasebne korporacije? Se morda bojite, do česa bi to lahko potencialno privedlo?
Zasebne korporacije lahko odločajo o tem, kaj naj se govori na njihovi platformi. Kot se vaša revija lahko odloči, koga bo intervjuvala, koga pa ne. Zdaj, ko smo končno ugotovili to, jih moramo (platforme) še prisiliti, da se ob tem držijo še istih pravil, kot se jih morate vi (mediji). Bolj se bojim tega, do česar je privedla t. i. popolna svoboda.

»Politiki si zaslužijo, da jih nekdo na vsakem koraku preverja, kaj delajo. Žal se je to izkazalo za edini način, da pač delajo, kar bi morali.« 

Adrian Pregelj
Skozi najbolj zanimive in odmevne dogodke tedna vas bodo tudi v peti sezoni vsako soboto ob 20:55 popeljali voditelj Tilen Artač ter reporterja Admir Baltić in Miha Brajnik, za veliki finale pa bo še vedno skrbela Mala terasa, kjer se bo Tilnu pridružil Igor Bračič.

Naši politiki vam dostikrat s svojimi dejanji in besedami praktično sami naredijo oddajo. Razmišljate o tem, da bi jih začeli honorirati?
Saj jih že. Od kod pa se jemlje za njihove plače?

Kateri politik po vaših izkušnjah najbolj in kateri najmanj »športno« prenaša zbijanje šal na svoj račun?
Moja osebna izkušnja je, da so slovenski politiki zelo »športni«, večkrat sem doživel pozitivne odzive kot negativne. Da bi se kateri od politikov prav zelo pritoževal nad kakšno zajebancijo, se ne spominjam. 

Komu bi najtežje pogledali v oči, če bi ga srečali na ulici?
Igorju Bavčarju, ker je visok dva metra. Sicer pa komurkoli z lahkoto.

Si sicer politiki po vašem mnenju zaslužijo toliko pozornosti oziroma izpostavljenosti v medijih, kot so je deležni?
Zaslužijo si, da jih nekdo na vsakem koraku preverja, kaj delajo. Žal se je to izkazalo za edini način, da pač delajo, kar bi morali. Da pa si politiki kupujejo televizije in časopise, da skozi njih izvajajo politično propagando, je pa ena od tistih stvari, ki jih bomo morali urediti takoj za tem, ko »zrihtamo« govor na socialnih omrežjih.

Če bi bilo odvisno od vas, koga oziroma kaj bi vi dali v ospredje? 
Da je fajn, če kdaj narediš kaj dobrega tudi za koga drugega. Jaz bom recimo zdajle izkoristil tale intervju in vse povabil na dobrodelni stand up v četrtek, 28. januarja, ob 20:00, kjer se bo zbiralo denar za deklico Laro in kjer bo nastopil tudi naš Admir Baltić. Nastop si lahko v živo ogledate preko platforme sacret-life.com, več o Lari pa na larini-koraki.si.